Zagadki przyrody

Jaszczurka przystosowała się do nowych warunków środowiskowych

Ewolucja nie ma ustalonego harmonogramu. Czasami pojawienie się zmian w obrębie gatunku może zająć kilka lat, a czasami nawet miliony. Naukowcy odkryli niezwykłe jaszczurki, które potrzebowały na to zaledwie kilka miesięcy.

Jaszczurki z rodzaju Uta są nakrapiane brązowymi, piaskowymi znakami, które pomagają im wtopić się w środowisko pustyni Mojave. Ale niewielka liczba jaszczurek żyjących na pustyni Pisgah Lava Flow jest czarna, podobnie jak ich otoczenie. Ta obserwacja wywołała zaciekawienie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Jaszczurka o jasnym zabarwieniu na czarnej skale jest łatwym łupem dla drapieżników. Jak to możliwe, że zwierzęta przetrwały na tyle długo, aby rozwinęło się u nich ciemniejsze zabarwienie? Okazuje się, że jaszczurki mogą szybko przystosować się do nowego środowiska. Wystarczy spojrzeć na załączone zdjęcie - to ten sam osobnik zaledwie cztery miesiące po zamianie czarnej lawy na piaskowe otoczenie.

Co ciekawe, u jaszczurek występują dziedziczne różnice w pigmentacji. Zwierzę może urodzić się brązowe, ale jeżeli zacznie żyć w innym środowisku, błyskawicznie się do niego przystosowuje, a jej skóra ciemnieje. Te wyuczone zmiany są przekazywane potomstwu. To zjawisko zwane efektem Baldwina. Po raz pierwszy udokumentowano jego występowanie poza warunkami laboratoryjnymi.

Efekt Baldwina istnieje dzięki fenotypowej plastyczności - zdolności jednego genotypu do wyrażania się w więcej niż jeden sposób, gdy jest on wystawiony na działanie różnych środowisk. Jaszczurki mają dwa geny kodujące ich zabarwienie poprzez kontrolowanie produkcji melaniny.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ewolucja | jaszczurki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy