Wolne czy komercyjne oprogramowanie - co lepsze?

Które oprogramowanie jest lepsze dla biznesu - wolne i darmowe nad którym pracują różne osoby czy może komercyjne, ale z gwarancją rozwoju? Dostaliśmy ciekawy głos w temacie.

Z punktu widzenia biznesu pytanie o to czy lepsze jest oprogramowanie komercyjne (czyli te o zamkniętym kodzie) czy też wolne oprogramowanie nie jest trafione. Komputery i oprogramowanie w firmie uzupełniają możliwości pracownika i usprawniają jego pracę.

Program pracowniczy

Oprogramowanie jest wsparciem - dodatkowym pracownikiem. Od pracowników wymagamy konkretnych umiejętności do realizacji określonych zadań. Zatem jakie kryteria wyboru należy wziąć pod uwagę? Po pierwsze to wspomniane umiejętności - czyli w języku IT funkcjonalności. Następnie czy nasz nowy pracownik - oprogramowanie - będzie potrafiło współpracować z innymi.

Czyli czy nasz software będzie potrafił dogadać się z innymi programami. Jest to o tyle istotne, że koszty wdrożenia i integracji mogą wielokrotnie przekroczyć cenę samego oprogramowania. Warto przeliczyć wszystkie koszty - od licencji do długoterminowych kosztów użytkowania, w tym dodatkowych szkoleń, migracji starych danych do nowego systemu, administracji itd. itp. Sama cena licencji potrafi być tutaj bardzo myląca, a ten kto kupuje tanio lub bierze darmo często wydaje pieniądze dwa razy.

Reklama

Pozornie za darmo

Przykładem może być wdrożenie w Reykjaviku gdzie przeanalizowano wydatki związane z kosztami zakupu i wdrożenia OpenOffice i Microsoft Office. O ile w przypadku zakupu licencji i konserwacji koszty były zdecydowanie niższe na korzyść otwartego oprogramowania to przy dalszych pozycjach jak koszty wdrożenia, bieżące koszty wsparcia IT i bieżące koszty użytkowania okazało się, że rozwiązania Microsoft Office jest o 264 tysiące dolarów tańsze.

Dokonując dalszych wyborów trzeba wziąć pod uwagę czy producent oprogramowania zagwarantuje nam, że za rok, dwa lub trzy w razie kłopotów lub kolejnych inwestycji będziemy mieli do kogo się zgłosić lub czy powstaną następne wersje oprogramowania, które będą zawierały interesujące dla nas cechy i innowacje. To co pozwala spokojnie prowadzić biznes to przewidywalność. I to odnosi się także do oprogramowania.

Programowanie na ścianie

Na pytanie, które - wolne czy komercyjne oprogramowanie - jest bardziej przewidywalne dla biznesu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Duży wpływ na tę ocenę może mieć fakt, że wolne oprogramowanie jest tworzone i edytowane przez tysiące programistów-pasjonatów z całego świata. Licencja użytkowania będzie darmowa, a ponadto, w niektórych przypadkach sami możemy modyfikować kod źródłowy. I niekoniecznie są to zalety. Nasuwa się skojarzenie z murem pełnym graffitti ozdabianym przez kolejnych artystów, z których każdy ma swój styl. W przypadku komercyjnych rozwiązań właściwym posunięciem jest zaufanie produktom i usługom oferowanym przez firmy komercyjne, ponieważ zapewniają one kontrolę nad procesem tworzenia, obsługi i dalszego rozwoju oprogramowania.

Zatem wolne czy komercyjne oprogramowanie? Która opcja - waszym zdaniem - jest lepszym wyborem dla firmy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wolne | Oprogramowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy