Polacy w finałach Imagine Cup

Polscy studenci startujący w międzynarodowym konkursie technologicznym Imagine Cup przeszli do finałów tej prestiżowej imprezy.

W finałach najbardziej prestiżowego konkursu technologicznego dla młodych talentów na świecie Polskę będzie reprezentować drużyna Aero@Put z Politechniki Poznańskiej. Zespołowi Demoscene Spirit z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nie udało się przejść dalej.

Reklama

Imagine Cup to coroczny konkurs technologiczny organizowany przez firmę Microsoft. W tym roku brało w nim udział 200 tys. studentów. Do finałów w Paryżu dotarło 370 osób z 61 krajów. W zeszłorocznym Imagine Cup, którego finał odbył się w stolicy Korei Południowej, Polacy zajęli 3 pierwsze miejsca z 9 kategorii konkursowych.

Nasi reprezentanci - pomimo wielkiego stresu - nie mogli ukryć radości. W finale zmierzą się z 5 innymi drużynami (z Chin, Irlandii, Korei, Singapuru i Ukrainy). - Dostali się sami najlepsi - zgodnym chórem odpowiada zespół z poznańskiej uczelni. Aero@Put reprezentował nasze barwy także w zeszłorocznym finale Imagine Cup w Korei. Jak czują się przed ostateczną walką? - Zrobiliśmy swoje. W tym roku musimy znaleźć się na podium - mówi Mikołaj Małaczyński, lider zespołu. Zza kuluarami mówi, się że najgroźniejszym konkurentem naszej drużyny w finale będzie Irlandia. Mocną reprezentację wystawili także Chińczycy.

Fragment prezentacji projektu Ecopteron

Fragment prezentacji projektu Ecopteron

Aero@Put wystartował w kategorii Systemy wbudowane. Zadaniem zespołu było przygotowanie urządzenia, które wykorzystuje oprogramowanie Windows CE. Każdy z projektów musiał wiązać się z tematem przewodnim konkursu: "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga chronić środowisko". Studenci z Politechniki Poznańskiej przygotowali bezzałogowy helikopter, który umożliwia pomiar m.in. temperatury i stężenia dwutlenku węgla. Zebrane w ten sposób informacje można np. wykorzystać w rolnictwie.

Dokładne informacje o innowacyjnym projekcie Polaków - kliknij tutaj

W kategorii Projektowanie oprogramowania, w której od zera trzeba stworzyć własny program, zespół Demoscene Spirit przygotował projekt LifeTracker, dający szansę biologom na śledzenie zagrożonych gatunków zwierząt. Projektowanie Oprogramowania to najliczniej reprezentowana kategoria - do półfinału dostało się 12 drużyn. Niestety, pomimo świetnego pomysłu - polscy studenci nie przeszli dalej. Faworytem imprezy są Brazylijczycy, którzy co roku wracają do domu z przynajmniej jedną wygraną kategorią na 9. Ich projekt dotyczy stworzenia portalu społecznościowego, który informuje o incydentach ekologicznych. - Widziałem ich prezentację - robi wrażenie, szczególnie przygotowany przez nich interfejs - opowiada o prezentacji Brazylijczyków polski sędzia Tadeusz Golonka, który miał szansę oceniać ich pracę w pierwszym etapie konkursu.

Do ścisłego finału w kategorii Projektowanie oprogramowania - oprócz Brazyli - dostali się także Australijczycy, Chińczycy i Portugalczycy. W finale tej najbardziej prestiżowej kategorii Imagine Cup znajdą się także dwa zespoły z naszej części Europy - Węgrzy oraz Słowacy. - Ciężko pracowaliśmy nad naszym projektem w tym roku, musi się udać - odpowiada pełna nadziei mentor zespołu.

W tegorocznym Imagine Cup startuje także trzecia drużyna z Polski (2getThere z Politechniki Poznańskiej) oraz - w pojedynczej kategorii - Radosław Czyż z Politechniki Krakowskiej, który zmierzył się z 5 innymi zawodnikami w kategorii Algorytmy. Wyniki trzeciego zespołu oraz Radosława Czyża poznamy dopiero we wtorek, ostatni dzień konkursu.

WSZYSTKIE INFORMACJE O IMAGINE CUP W RAPORCIE SPECJALNYM

Prezentacje naszych reprezentantów, informacje o nich, oraz materiały wideo - stronę dalej.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje