Reklama

Podejrzana tapeta dla Androida

Eksperci ostrzegają przed podejrzaną tapetą dla systemu Android, która zbiera dane użytkownika i wysyła je na serwer w Chinach. Jackeey Wallpaper, dostępna w Android Market, została pobrana już od 1 do 4 miliony razy.

Przedstawiciele firmy Lookout, która specjalizuje się w zabezpieczeniach systemów mobilnych mówią, że tapeta wysyła do Chin numer telefonu, numer identyfikacyjny klienta oraz numer poczty głosowej, z którą się ostatnio łączono.

Reklama

Na razie nie wiadomo, w jakim celu zbierane są te dane. To podejrzana czynność, jednak nie zauważono, by ukradzione informacje zostały wykorzystane w niewłaściwy sposób.

Na ślad Jackeey Wallpater firma Lookout wpadła prowadząc App Genome Project, którego celem jest badania zachowania się aplikacji mobilnych. Z dotychczasowych badań wynika, że 47 proc. aplikacji dla Androida uzyskuje dostęp do kodu strony trzeciej. W przypadku aplikacji dla iPhone'a zachowuje się tak 23 proc. aplikacji. Dostęp do takiego kodu jest wykorzystywany np. w celu wyświetlania reklam.

Eksperci przypominają, że użytkownicy powinni zwracać baczniejszą uwagę na programy, które pobierają i instalują. Tym bardziej, że nawet niewinne początkowo oprogramowanie może zostać pobrane i zmodyfikowane przez cyberprzestępców, które następnie ponownie umieszczą je w sieci.

Mariusz Błoński

Dowiedz się więcej na temat: ekspert | Android

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje