OpenOffice - alternatywa dla Microsoftu

Pakiety biurowe są nieodłącznym elementem naszej codziennej pracy z komputerem. Konkurencja na tym rynku jest coraz ciekawsza i z pozoru identyczne produkty dzieli wiele różnic. Zapraszamy do recenzji OpenOffice.ux.pl.

OpenOffice to dobrze znana na polskim rynku alternatywa dla MS Office. Przyjrzyjmy się bliżej jej płatnej wersji o nazwie OpenOffice.ux.pl, za którą odpowiedzialna jest firma UX SYSTEMS z Gliwic.

Reklama

Standardowo, oprócz OpenOffice'a, w wersji 2.1 dostępne do instalacji są:

- Środowisko Java w wersji JRE 1.5-10

- Przeglądarka internetowa Mozilla Firefox 2.0

- Klient poczty Mozilla Thunderbird 1.5

- Kalendarz i jednocześnie poręczny organizer zarządzający informacjami osobistymi Mozilla Sunbird 0.3

A więc wszystko co niezbędne podczas pracy z komputerem. Jednocześnie złośliwi mogą zauważyć, iż dostajemy kompletny pakiet śmiało mogący zastąpić produkty konkurencji. Należy zwrócić uwagę na ilość zajmowanej przestrzeni na dysku zaraz po instalacji - około 240 MB można uznać za wynik w pełni satysfakcjonujący. Już w momencie instalacji możemy ustawić, czy OpenOffice ma standardowo otwierać dokumenty Microsoft Word, arkusze Microsoft Excel czy prezentacje Microsoft PowerPoint - z zaznaczeniem jednak, że osoby, które dopiero wypróbowują OpenOffice.ux.pl 2.1.0, prawdopodobnie nie będą tego potrzebowały i powinny pozostawić pola wyboru niezaznaczone.

Pierwsze uruchomienie

To oczywiście mały dreszczyk emocji. Ale tutaj wita nas miły kreator, którego zadaniem jest przeprowadzenie nas przez kolejne kroki mające na celu wykorzystanie w pełni możliwości naszego pakietu, a więc: zatwierdzenie licencji (wielu z nas nie lubi tego słowa, ale cóż - to jest znak naszych czasów), rejestracji oraz aktualizacji online. Oczywiście rejestracja jest w pełni dobrowolna, co zostało wyraźnie zaznaczone w samym kreatorze. Pora na uruchamianie poszczególnych aplikacji. W skład pakietu wchodzą:

" edytor tekstu - Writer,

" arkusz kalkulacyjny - Calc,

" baza danych - Base,

" program graficzny - Draw,

" aplikacja do tworzenia prezentacji - Impress,

" edytor równań matematycznych - Math.

Standardowy użytkownik zapewne najwięcej będzie korzystał z Writer, Calc, Impress i Math. Jednakże muszę przyznać, że jak na program do obsługi i tworzenia baz danych, Base wydaje się banalnym w obsłudze. Zawdzięcza to głównie mnogością wszelkiego rodzaju kreatorów, które są naprawdę nieocenione dla początkującego użytkownika. Draw na pewno nie możemy zaliczyć do profesjonalnego programu do obróbki i tworzenia grafiki wektorowej. Jednakże nie do takich celów został stworzony. A gdy porównamy go do zintegrowanego w systemie Windows Painta, to dostrzeżemy różnice - na plus dla programu Draw.

Dowiedz się więcej na temat: Microsoft

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje