Jak odzyskać utracone dane

Utrata ważnych informacji to jedno z największych nieszczęść dla użytkownika komputera. Dam sobie głowę uciąć, że każdy choć raz w swoim życiu usunął ważny plik. Co wtedy czujemy? Złość? Żal ze straconego czasu spędzonego nad przypadkowo skasowanym projektem? Od dziś te zachowania odejdą w zapomnienie.

Odzyskiwanie plików z dysków twardych

Dyski twarde z racji swojej pojemności są najpopularniejszymi nośnikami danych. Z pewnością są one też najwytrzymalsze spośród innych przedstawicieli pamięci ROM. To bez nich żaden PC nie jest w stanie wykorzystać w pełni swojej mocy. Cieszą się największym zaufaniem użytkowników także dlatego, że do ich obsługi niewymagane są jakiekolwiek dodatkowe urządzenia.

Reklama

Przejdźmy do sedna sprawy, czyli przywracania utraconych plików. Do tego celu posłuży nam Drive Rescue w wersji 1.9d. Dlaczego właśnie on? Ponieważ należy do nielicznych programów darmowych w tej dziedzinie, przy czym darmowym wcale nie oznacza gorszym od komercyjnych konkurentów na rynku. Jego dużym plusem jest także przejrzystość. Można mu zarzucić wręcz zbytnie uproszczenie, co w moim odczuciu jest jak najbardziej zaletą. Należy także zaznaczyć, że jego interfejs został spolszczony, choć np. pomoc programu nie jest dostępna w naszym ojczystym języku. Trzeba jednak wyartykułować, że aplikacja nie jest już rozwijana przez autora.

Koło ratunkowe

Instalacja jest banalna, gdyż wymaga jedynie ośmiu uderzeń klawisza Enter. Po jej zakończeniu, na pulpicie pojawia się nowa ikona przedstawiająca koło ratunkowe.

Na dzień dobry program zapyta o język. Jak już wspomniałem z pośród dwudziestu mamy możliwość wybrania języka polskiego. Trochę męczące jest to, że przy każdym uruchomieniu należy ponownie dokonywać wyboru.

Kolejne okno, które nas przywita to kreator z najważniejszymi opcjami. To tu dokonamy wyboru co chcemy zrobić. Do wyboru są trzy możliwości:

* Odzyskaj utracone pliki - przydatna, gdy wiemy, w jakim katalogu znajdowały się poszukiwane dane. W kolejnym oknie wybieramy partycję. Pojawia nam się menadżer plików podobnych do windowsowej eksploracji z tą różnicą, że widzimy usunięte pliki. Spośród nich wybieramy interesujące te, które nas interesują, a następnie klikamy na nie prawym przyciskiem myszy i wybieramy 'Zapisz do', aby następnie wskazać miejsce zapisu. Należy pamiętać, że odzyskany plik należy zapisać na innej partycji niż odzyskiwany.

* Znajdź utracone dane - jak wskazuje podpowiedź opcja pomocna po awarii systemu, szybkim formatowaniu itp. Ponownie wybieramy partycję, na której będziemy poszukiwać naszego celu. Przechodzimy dalej, gdzie przychodzi nam sprecyzować, które klastry będziemy skanować. Po chwili mamy pełną listę utraconych informacji, które możemy przywrócić.

* Znajdź utracony dysk - tę opcję wybieramy, gdy partycja jest niewidoczna lub jej litera jest niedostępna. Zaznaczamy dysk fizyczny, znajdujemy dysk logiczny. Kolejno zaznaczamy pliki i przywracamy.

Oczywiście możliwości aplikacji tutaj się nie kończą. Oprócz wyżej wymienionych opcji dostępne mamy kilka widoków przestawiania plików a także, co ciekawe, podgląd podstawowych informacji o sprzęcie i zainstalowanym oprogramowaniu.

Łatwe odzyskiwanie

W branży odzyskiwania danych z twardzieli dominującą pozycję na rynku zajmuje EasyRecovery DataRecovery autorstwa Kroll Ontrack Inc. Niestety, program jest rozpowszechniany na zasadzie trial, która ogranicza nas w wielu opcjach, np. możemy odszukać dane do odzyskania, ale samego procesu przywracania nie możemy już dokonać. Aby mieć do niego dostęp należy produkt kupić. Licencja umożliwia zainstalowanie tego oprogramowania na jednym komputerze i odzyskiwanie danych z maksymalnie. 20 nośników. Aplikacja jest jednak warta tych pieniędzy - została wyróżniona przez "PC World Komputer" w kategorii 'Produkt Roku 2004'.

Aplikacja jest połączeniem kilku modułów. Jako najbardziej przydatna należy wyróżnić:

* DataRecovery - nazwa mówi sama za siebie. Odzyskuje dane z wszystkich rodzajów FAT i NTFS ze sformatowanych lub usuniętych partycji, systemów plików uszkodzonych w wyniku działania wirusa lub błędnego działania programów z nośników sprawnych fizycznie (mechanicznie i elektronicznie).

* FileRepair - naprawia uszkodzone dokumenty utworzone pakietem MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook) i archiwa ZIP.

Do odzyskania zagubionych plików użyjemy modułu DataRecovery. Z uwagi na powszechne zastosowanie grafiki, obsługa aplikacji jest wręcz intuicyjna.

Z menu z lewej strony wybieramy wymieniony moduł, a następnie klikamy na 'DeletedRecovery' - ta opcja pozwoli wyszukać i przywrócić usunięte dane. Następnym krokiem jest wybór partycji, na której znajdują się poszukiwane pliki. Po chwili możemy rzucić okiem na nasze zagubione owieczki. Ciekawą opcją jest możliwość podejrzenia dokumentów przez przywróceniem. Oczywiście, gdy na naszej liście mamy tysiące pozycji, możemy zastosować filtr, np. wyświetlający określone nazwy czy typy plików.

Jak widać, proces odzyskiwania danych z dysku twardego jest czynnością stosunkowo prostą. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych wskazówek poradzą sobie z nim także nowicjusze.

Odzyskiwanie danych z płyt CD

Płyty CD są chyba drugim pod względem popularności nośnikiem danych. Kluczowy wpływ na ich pozycję na zdecydowanie ich dostępność. Dobrej jakości dysk CD to wydatek rzędu złotówki. Na nieszczęście użytkowników, płytki są zawodne, co często owocuje "zgubieniem" danych. Przyglądnijmy się zatem, jak wygląda przywrócenie plików z dysku CD.

Tym razem użyjemy programu o dużo mówiącej nazwie Bad CD Repair ze stajni SolidLabs Technology. Za tym produktem przemawia przede wszystkim brak jakichkolwiek opłat za jego użytkowanie. Istotna jest także przejrzystość i intuicyjność. Obsługa programu sprowadza się wyłącznie do kilku ruchów myszy. Jedynym mankamentem jest brak polskiej wersji.

Właściwie, to ciężko tu mówić o jakiś opcjach, bowiem przywracanie danych zostało w pełni zautomatyzowane. Ze strony użytkownika oczekuje się jedynie dokonania trzech czynności:

* Source File - tutaj należy wskazać plik źródłowy.

* Destination Folder - wybieramy gdzie zapiszemy odzyskany plik.

* Bad Sectors - decydujemy, co zrobimy z uszkodzonymi sektorami - pomijamy (Skip) czy uzupełniamy zerami (Fill with zeros).

Pozostaje nam kliknąć 'Copy' i czekać na efekty. Program został napisany w Visual C++, dzięki czemu jest szybki w działaniu. Na koniec jeszcze istotna uwaga - produkt używa driver'ów ASPI, przez co jest kompatybilny z systemami Windows 95 i nowszymi.

Jeżeli już mówimy o odzyskiwaniu danych z płyt CD nie sposób nie wspomnieć o innym narzędziu - mianowicie CDRoller. Główną jego cechą jest odczyt z mocno porysowanych płyt. Dosyć przydatną opcją jest także możliwość analizowania i uzyskiwania najważniejszych informacji o nośniku. Za programem przemawia kolorowy i przejrzysty wygląd. Nie bez znaczenia jest także prosta obsługa, która wymaga jedynie umiejętności posługiwania się myszką. Aplikacja byłaby doskonała, gdyby nie rozprowadzanie jej na licencji trial.

Aby skopiować dane z porysowanego dysku należy:

* zaznaczyć napęd, na którym znajdują się poszukiwane pliki,

* wybrać, które pliki nas interesują,

* kliknąć 'Recover Selected'

Program rozpocznie proces odzyskiwania, a my możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu.

Odzyskiwanie danych z dyskietek

Dyskietki są nośnikami wymierającymi. Oferują, bowiem nieproporcjonalną pojemność do ceny. Zważywszy na bogatą przeszłość należało je umieścić w tym oto miejscu. Część z was zapewne nie pamięta przenoszenia gier na trzydziestu dyskietkach z czego ostatnia nie działała. Swego czasu instalowało się nawet Windowsa 95 z dyskietek przekładając je co chwile. Ich przyszłość nie jest niestety widziana w różowych barwach - wypierane są przez coraz nowocześniejsze i mniej awaryjne urządzenia.

Dyskietki nieszanowane przez użytkowników są podatne na uszkodzenia. Zwykle po torturach takich jak przenoszenie w kieszeni czy plecaku, nie nadają się do użycia, a tym bardziej do odczytu. Nie zaszkodzi jednak spróbować - a nóż uda się coś odzyskać. Posłuży nam do tego Floppy Zip Disk Rescue.

Program jest stosunkowo niewielki, bowiem jego waga nie przekracza połowy megabajta. Jednak w tych kilkuset kilobajtach autorzy zmieścili to, co dla nas najważniejsze - receptę na odzyskanie utraconych danych. Program bardzo szybko skanuje uszkodzone sektory, a następnie stara się przywrócić uszkodzone dane. Jego zaletą jest także minimalizm w opcjach. Interfejs niestety nie został spolszczony, jednak każdy powinien sobie poradzić z obsługą. Istotna jest także licencja programu, na nasze nieszczęście to shareware. Produkt pozwala na przeskanowanie dowolnego pliku, lecz odzyskanie jego nastąpi dopiero po zakupie pełnej wersji.

Wkładamy naszą nieszczęsną dyskietkę do napędu i uruchamiamy program. W zależności od tego, co chcemy odzyskać, klikamy 'Add Folder' lub 'Add Files'. Następnie określamy miejsce docelowe, (destination folder) dla naszych odratowanych danych. Wybieramy 'Start' i czekamy na efekt.

Odzyskiwanie danych z kart pamięci flash i PenDrive

Te nowoczesne nośniki zdobywają coraz większą popularność. Ich zaletami są przede wszystkim łatwość w eksploatacji, bowiem aby podłączyć, PenDriva do PC wystarczy port USB. Przenoszenie danych za ich pośrednictwem należy do prostych i przyjemnych. Warto również zwrócić uwagę na rozmiary tych nośników - nie są one bowiem większe niż np. zapalniczki. Na razie urządzenia tego typu nie należą do najtańszych, ale ich cena konsekwentnie maleje.

Tym razem użyjemy produktu O&O Software GmbH - O&O DiskRecovery. Program umożliwia odzyskanie około 350 rodzajów plików nawet ze sformatowanych nośników. Poważną zaletą programu jest wykorzystywanie profesjonalnego algorytmu odzyskującego dane. Dla ułatwienia pracy wprowadzony został asystent, który będzie podpowiadał na każdym kroku, co powinniśmy zrobić. Za darmo używać możemy tylko wersji trial.

Z uwagi na przyjazny kreator obsługa programu to pestka. Na dzień dobry ustalamy, z którego nośnika odratujemy dane. Program dokona analizy utraconych danych. Długość trwania tego procesu zależy przede wszystkim od pojemności nośnika, w mniejszym stopni od szybkości komputera. Następnie wybieramy, które typy plików chcemy odzyskać. Kolejne okno pozwala ustalić gdzie zapisujemy przywrócone pliki a także zapisać raport procesu.

Gdy wszystkie sposoby zawodzą

W przypadku bardziej poważnych awarii warto zaufać specjalistom. W internecie roi się od firm oferujących tego typu usługi. Największą zaletą takiego rozwiązania są przede wszystkim wyższa skuteczność w odzyskiwaniu danych (zwykle około 80 proc.). Minusem są koszty takiej usługi - zwykle nie schodzą poniżej tysiąca złotych.

megapliki.pl
Dowiedz się więcej na temat: uszkodzone | trial | dysk | pliki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy