Business Intelligence: technologiczne prognozowanie zmian czy czarna magia?

Co sprawia, że Netflix doskonale wie, jakie filmy nam polecić? W jaki sposób w Bostonie zmniejszono przestępczość o 55%? Dzięki czemu poprawiono jakość kształcenia na jednym z amerykańskich uniwersytetów? Jak Liga NFL zwiększyła przywiązanie kibiców i zadbała o zasoby administracyjne? Co sprawia, że NBA jest w stanie podawać tak dokładne dane statystyk i rozgrywek prowadzonych od 65 lat? W jaki sposób lekarze z Waszyngtonu zmniejszyli liczbę wizyt pacjentów? Wbrew pozorom, na wszystkie powyższe pytania, jest ta sama odpowiedź.

Odpowiedź na te pytania jest prosta: Business Intelligence, analityka biznesowa i stojące za nimi hurtownie danych (Data Warehousing), to trzy składniki idealnego wywaru, odkrywającego przed nami sekrety przewidywania przyszłości.  

Czym jest Business Intelligence?

Business Intelligence (w skrócie BI) jest pewnym zespołem procesów, który zawiera w sobie analitykę danych, raportowanie, wyciąganie wniosków i wizualizację praktycznych informacji. Sprawia, że menadżerowie i kierownicy wiedzą, co budzi zainteresowanie, co jest dobrze odbierane, gdzie zachodzą ewentualne przestoje w procesach dystrybucji, itd. Jego zaletą jest to, że potrafi (po uzupełnieniu danych) skutecznie prognozować dane. 

Reklama

Dzięki BI możemy przyspieszyć procesy podejmowania decyzji i sprawić, że ich efektywność wzrośnie. Reasumując, analityka biznesowa w rozumieniu BI jest to swojego rodzaju filozofia biznesowa oraz zestaw narzędzi wspomagających jej realizację.  

Obszar zainteresowań BI to nie tylko branża produkcyjna czy sprzedażowa, ale tak naprawdę każdy sektor, do którego pomysłowość pozwoli nam na zbieranie danych. Kluczowe jest tutaj zatem wyposażenie się w odpowiednie zasoby hurtowni danych (Data Warehousing) i systematyczne uzupełnianie danych w oparciu o wszystkie powstające zmiany. Dane zawarte w hurtowni pochodzą z wielu źródeł i pozwalają odpowiednim narzędziom analityki biznesowej na prognozowanie zachowań: rynku, konsumentów czy też innego zagadnienia poddanego obserwacji. 

Co daje firmom Business Intelligence?

Jednym z narzędzi wykorzystujących metodologię BI jest SAP Business Intelligence. Umożliwia ono zgromadzenie wszystkich niezbędnych informacji w jednej bazie danych. 

– Inwestycja w dobrze wdrożony BI pozwala wyciągnąć informacje z systemów, które już posiadamy i wesprzeć podejmowanie strategicznych decyzji co do kierunku działania firmy oraz ustrzec się przed błędnymi założeniami mogącymi doprowadzić do kryzysu w firmie. Pozwala lepiej znaleźć i poznać relacje pomiędzy różnymi zależnościami biznesowymi nie tylko w skali mikro, ale też makro, a co za tym idzie wyprzedzić konkurencję. – mówi Michał Gruszecki, Senior Analytics Consultant w Hicron

To właśnie w oparciu o działania Business Intelligence Netflix zdobył aż 53 mln klientów na całym świecie.  Jak tego dokonał? Gromadząc dane o tym kiedy przewijamy program, kiedy włączamy pauzę, gdzie i jak oglądamy oferowane programy (w domu, na wyjeździe, w drodze, na laptopie, na telefonie, na ekranie telewizora). Na podstawie informacji behawioralnych o widzach, stworzył natomiast realne marketingowe persony swoich odbiorców. Uzyskał w ten sposób nieopisywalną przewagę nad swoją klasyczną konkurencją, która do dzisiaj musi estymować zainteresowanie konsumenta. 

Business Intelligence w służbie zdrowia?

Kolejnym atrakcyjnym przykładem zastosowania BI jest służba zdrowia w Waszyngtonie, która dzięki analizie danych była w stanie zweryfikować, którzy pacjenci i z jakich powodów byli stałymi bywalcami pogotowia ratunkowego, dzięki czemu oddzielono pacjentów incydentalnych od osób, które zgłaszają potrzebę pomocy regularnie, niekoniecznie w pilnych sprawach. Udało się dzięki temu upłynnić ruch w szpitalach i zapewnić pomoc tym, którzy jej naprawdę potrzebują. 

Miasto Boston dzięki BI zwiększyło wydajność obsługi mieszkańców i firm. Poprzez implementację SAP BI włodarze miasta śledzą na bieżąco 2000 wskaźników efektywności i opierają na nich prognozy, dotyczące tego jak poprawić życie w mieście. Dla podniesienia jakości funkcjonowania i dynamiki ruchu mieszkańców wprowadzono specjalną aplikację mobilną, która na bieżąco informuje osoby przebywające na danym terenie o zagrożeniach, utrudnieniach i zmianach na terenie metropolii. Dzięki wykorzystaniu platformy SAP HANA udało się zmniejszyć przestępczość o 55%, a miasto zmniejszyło liczbę biurokratycznych formalności z 600 do zaledwie 10. 

Inne zastosowania Business Intelligence

Na jednym z amerykańskich uniwersytetów SAP BI pomógł w ulepszeniu jakości kształcenia i lepszym wykorzystaniu uczelnianych zasobów. Operacje, które zajmowały 20 minut skróciły się do 1 sekundy. 

Liga NFL zbudowała aplikację wirtualnej ligi, która zżyła kibiców jeszcze bardziej. Gra angażuje ich poprzez statystyki wynikające z ponad 100 wskaźników przypisanych do każdego zawodnika. Natomiast strona NBA obsługuje 4,5 biliarda kombinacji statystycznych wynikających z historii całej ligi koszykarskiej. 

Wszystkie te informacje to tylko wycinek tego co potrafią zrobić systemy oparte na filozofii BI. W przyszłości liczba danych, które będziemy mogli poddać analizie będzie rozbudowana również o kwestie biologiczne, historyczne i wiele innych, co spowoduje, że być może przewidywanie przyszłości przestanie być wyłącznie czarną magią, a stanie się całkowicie naturalnym procesem w ramach analityki biznesowej. 


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: dane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama