Reklama

25 lat Windows na wideo

W 1985 r. miała miejsce premiera pierwszej wersji systemu operacyjnego Windows. Niedługo minie 25 lat od tej daty. Czy Microsoft zaplanował na tę okazję coś specjalnego?

Ray Ozzie (główny architekt oprogramowania Microsoftu) opublikował wpis w swoim prywatnym blogu. Przyznał, że ostatnio uporządkował swoje domowe biuro. Przy okazji znalazł teczkę z materiałami z premiery Windows 1.

Całość opublikował w serwisie Docs.com. Ja tymczasem rzuciłem okiem na wymagania sprzętowe pierwszego Windowsa. Wśród minimalnych wymieniono obecność systemu MS-DOS 2.0, dwa napędy dyskietek i 256 kB RAM-u.

Reklama

Tak prezentowała się wersja 1.01 Windowsa:

Oparte na DOS-ie wersje Windowsa królowały do 1992 r. Były to edycje 2.0, 2.1x, 3.0 i 3.1x.

Ostatnia wyglądała tak:

Do kolejnej rewolucji doszło w 1995 r., gdy wydano Windowsa 95. Wraz z jego pojawieniem się na sklepowych półkach na dobre zaczęła się dominacja Microsoftu. Windows 95 był bowiem dużo prostszy w obsłudze niż jego poprzednik. Znalazł więc uznanie wśród mas.

Słynna reklama Windowsa 95:

Kolejnych konsumenckich edycji systemu nie można było jednak zaliczyć do udanych. Użytkownicy narzekali na wersje 98, 2000 i ME. Dopiero Windows XP przypadł ludziom do gustu - do tego stopnia, że dziś (po 9 latach od premiery) jest to nadal najpopularniejsza edycja "okienek".

Dźwiękowa historia Windows od wersji 3.1 do Visty:

Kolejnym dużym potknięciem była udostępniona w 2006 r. Vista. Użytkownicy narzekali na to, że jest powolna i ociężała graficznie. Firma z Redmond na szczęście wzięła sobie te uwagi do serca. Uwzględniła je w Windowsie 7.

25. urodziny systemu operacyjnego Microsoftu już za miesiąc i kilka dni. Amerykańska korporacja na pewno przygotuje na tę okazję coś specjalnego. Może opublikuje motyw do Windows 7, który przywróci OS-owi stary wygląd?

vbeta

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | Windows

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje