Starożytne Pompeje „rozrosną się”. Park archeologiczny ma sprytny plan

W związku z tym, że liczba turystów chcących odwiedzić starożytne miasto Pompeje rośnie, park archeologiczny postanowił wdrożyć plan mający na celu ochronę miasta-muzeum. Grande Pompei będzie rozproszonym parkiem obejmującym Pompeje i wille w pobliskich miasteczkach.

Włochy zmagają się z coraz większą liczbą turystów

Jedno z najsłynniejszych starożytnych miejsc na świecie, Pompeje, przeżywa kryzys w związku z coraz większą liczbą odwiedzających. Nadmierna turystyka jest o tyle problemem, że na starożytnym bruku zaczyna robić się tłoczno, na czym tracą przede wszystkim bezcenne pozostałości po rzymskim mieście. 

W związku z tą sytuacją park archeologiczny postanowił „powiększyć” Pompeje. Tylko co zarząd obiektu ma na myśli, mówiąc „rozrośnie się”? Jak można powiększyć jedno z najsłynniejszych starożytnych miejsc na świecie? Otóż w obręb parku archeologicznego, oprócz samego miasta Pompeje, włączone są również wille znajdujące się w pobliskich miastach Boscoreale, Oplontis i Stabiae, w nowoczesnym Castellammare di Stabia. Specjalny system biletowania oraz transportu turystów pomoże rozłożyć ruch na kilka miejsc jednocześnie.  

Reklama

Wdrożone zostaną nowe rozwiązania logistyczne

Według zarządu parku archeologicznego najlepszym rozwiązaniem w obliczu napływających turystów jest ich rozproszenie po starożytnych miejscach. Sprzedawane będą specjalne bilety „wszystko w jednym” oraz wprowadzony zostanie usprawniony transport wahadłowy między rozrzuconymi obiektami.  

Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano nazwał ten plan „programem trwałej poprawy stanu stanowisk archeologicznych w parku archeologicznym i obszaru wokół niego”. Wszystkie wymienione obiekty stanowiły już część parku archeologicznego, jednak bilety do poszczególnych atrakcji sprzedawane były oddzielnie, co za tym idzie, większość turystów wybierała jednak najpopularniejszą lokalizację, czyli starożytne miasto Pompeje.  

Wille znajdują się stosunkowo daleko od siebie, dodatkowo, transport do tych miejsc był niewystarczająco korzystny dla turystów. Usługa wahadłowego transportu pilotażowo została uruchomiona już w 2021 roku pod nazwą Artebus Pompeje. 

Z roku na rok liczba odwiedzających rośnie, w związku z czym w 2023 roku został uruchomiony specjalny pociąg dużych prędkości z Rzymu do Pompejów, jednak kursuje on tylko w jedną niedzielę w miesiącu, co wiąże się z większą liczbą turystów w tym dniu.  

„Rozproszone” bilety będą ważne trzy dni, więc nie będziemy musieli się martwić, że nie zdążymy zwiedzić wszystkich zabytków. Projekt ma wystartować już 13 października.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pompeje | Archeologia | bilety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama