Śmiertelnie niebezpieczne zjawisko nad morzem. Czym jest prąd wsteczny?

Prąd wsteczny to zjawisko, o którym jeszcze wiele osób nie słyszało. Jest wyjątkowo groźny — to cichy zabójca, który potrafi porwać osobę pływającą w wodzie. Co gorsza, walka z nim jest z góry skazana na niepowodzenie.

Można by pomyśleć, że polskie morze jest stosunkowo bezpieczne. Nie ma w nim rekinów, wyjątkowo wysokich fal. Oprócz turystów, którzy często są zagrożeniem sami dla siebie (choćby w przez alkohol spożywany na plaży przed wejściem do wody), istnieje wyjątkowo niebezpieczne zjawisko - prąd wsteczny. 

Czym jest prąd wsteczny?

Prąd wsteczny może pojawić się nad polskim morzem. Tworzy się w strefie przybrzeżnej, w miejscach załamywania się fal, np. przy falochronach. Woda płynie tam z dużą prędkością z głąb morza. Jeśli nieświadomy turysta wpłynie w niego, zostanie zabrany na głębsze wody.

Reklama

Prąd wsteczny może osiągać dużą prędkość, od 1 m/s do nawet 5 m/s. Dobry pływak jest w stanie osiągnąć prędkość około 2 m/s. W związku z tym wydostanie się z prądu wstecznego może być bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

Jak wydostać się z prądu wstecznego?

Jeśli podczas wpływania w morzu porwie Cię prąd wsteczny, należy zachować spokój. Nie płyń zgodnie z prądem, bo w ten sposób oddalisz się od plaży, a płynąc pod prąd, możesz opaść z sił. Można podjąć próbę ucieczki na bok, gdzie prąd przemieszcza się w kierunku plaży. Po wydostaniu się z jego zasięgu możemy płynąć w kierunku brzegu lub machając rękami zawołać na pomoc, jeśli w pobliżu jest ratownik.

Innym rozwiązaniem, które często jest polecane, to unosić się na wodzie, gdyż takie prądy zawracają w kierunku plaży.

Jak uniknąć prądu wstecznego podczas kąpieli w morzu?

Prąd wsteczny to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, dostanie się w niego może zakończyć się tragicznie, dlatego najlepiej ograniczyć to ryzyko. W związku z tym najlepiej unikać miejsc, gdzie tworzą się prądy wsteczne, jak np. okolice falochronów.

Jeśli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo nad wodą, wybierz kąpielisko strzeżone i nie wchodź do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga zakazująca kąpieli.

Przeczytaj także:

Wał szkwałowy. Piękny i niebezpieczny. Co to za zjawisko i jak powstaje?

Woda z butelki czy z kranu? Gdzie w Polsce są najlepsze kranówki?

Omijasz brodzik przy wejściu na pływalnię? Więcej tego nie rób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prądy morskie | morze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy