Reklama

Ziemia 2.0 - następca Niebieskiej Planety

Poszukiwania drugiego domu w kosmosie:

Reklama

W momencie, gdy przy pomocy np. sztucznie wywołanego przyspieszonego globalnego ocieplenia na Marsie uda nam się ogrzać planetę, pomyślimy o zasadzeniu na niej ogromnej liczby roślin. Pomogą one w wytworzeniu większych ilości potrzebnego nam do życia tlenu. Inżynieria genetyczna powinna pomóc nam w powołaniu do życia za kilkadziesiąt lat specjalnie przystosowanych do tego celu gatunków roślin. W ten oto właśnie sposób małymi kroczkami w miarę upływu lat ludzie będą starali się przekształcić Marsa w nadającą się do zamieszkania planetę.

Życie na innej planecie

Ray Kurzweil, znany naukowiec, wynalazca i futurolog przewiduje, że nasze życie zmieni się nie do poznania w następnych dekadach. Twierdzi, że w połowie XXI wieku ludzie staną się nieśmiertelni dzięki ogromnym postępom w dziedzinach takich jak: medycyna, nanotechnologia, biotechnologia czy też sztuczna inteligencja. Jego zdaniem ludzkie organizmy wzbogacone maleńkimi nanobotami nie będą się starzeć i staną się niezwykle wytrzymałe.

"Poziom sztucznej inteligencji dorównującej swą elastycznością inteligencji człowieka, osiągną zarówno maszyny, jak i oprogramowanie. Stanie się to do 2029 roku. Jesteśmy już ludzką cywilizacją maszyn - używamy technologii, aby rozszerzyć nasze fizyczne i myślowe horyzonty, zaś proces ten będzie się coraz bardziej pogłębiał" - pisze czołowy amerykański uczony. "Pojawią się nanoboty, które przedostając się przez naczynia krwionośne do mózgów współdziałać będą z biologicznymi neuronami" - dodał. Jego zdaniem, dzięki nim procesy myślowe w naszych mózgach mogłyby przebiegać znacznie szybciej. Możliwe będzie również skopiowanie zawartości ludzkiego mózgu do wnętrza komputera lub niemal niezniszczalnego ciała wykonanego w większości z niebiologicznych materiałów.

Jeżeli wizja ta sprawdziłaby się w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, rasie ludzkiej o wiele łatwiej byłoby przystosować się do niebezpiecznych warunków środowiskowych panujących chociażby na Marsie. Dzięki posiadaniu ciał przypominających te spotykane u komiksowych superbohaterów, ludzie nie musieliby przejmować się zabójczym dla nas składem obcych atmosfer, podatnością na uszkodzenia, ewentualnym brakiem pożywienia oraz innymi podstawowymi dla współczesnego człowieka potrzebami.

Terraforming obcej planety:

Podróże w kosmosie

Podróże na planety znajdujące się poza naszym Układem Słonecznym, z uwagi na to, że sama podróż zajęłaby tysiące lat, nie są zbyt praktyczne. Nie wiemy na dzień dzisiejszy czy interesująca nas planeta znajduje się w odległości dziesiątek, setek, a być może i tysięcy lat świetlnych. Kto wie, czy niektórzy z naszych żądnych przygód potomków nie zdecydują się na taką niemal niekończącą się podróż. Będzie jednak ona okropnie nudna, a życie podróżników przez wiele lat koncentrować będzie się tylko na pokładzie futurystycznego statku.

Prędkość warpowa - odpowiedź "Star Treka" na podróże w kosmosie:

W perspektywie najbliższych setek lub tysięcy lat eksploracja naszej galaktyki przez ludzi jest więc jak najbardziej możliwa i prawdopodobna. Według naukowców w większej mierze zadanie to będą wykonywały za nas zaawansowane sondy kosmiczne oraz wysyłane specjalnie w tym celu humanoidalne roboty. Odległości pomiędzy galaktykami są liczone w milionach lat świetlnych, w tym wypadku zorganizowanie wyprawy załogowej(nawet w dalekiej przyszłości) jest bardziej mało prawdopodobne.

Nasze miejsce we wszechświecie

Przez tysiąclecia, my ludzie zastanawialiśmy się nad pytaniem: Czy istnieją inne podobne do naszego światy? Teleskop Keplera, niestety, nie będzie w stanie zidentyfikować pośród masy danych - tych nadających się do zamieszkania światów, bądź samego życia na nich. Odpowie natomiast na inne bardzo ważne dla nas pytania: Czy planety wielkości Ziemi są powszechne, czy też niespotykane? Jak wiele z nich znajduje się w strefach wokół gwiazd, w których istnieją odpowiednie warunki do powstania życia? Niezależnie od tego, jaki będzie rezultat tej oraz podobnych misji, jej wynik będzie dla nas bardzo ważny. Pozwoli nam w rozważeniu na nowo, naszego miejsca we wszechświecie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: uda | planeta | Planete+ | technologia | medycyna | Kosmos | astronomowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje