Zabezpiecz komputer przed szpiegowaniem i telefon przed podsłuchem

7 lutego weszła w w życie nowelizacja Ustawy o policji, przez niektórych nazywana "ustawą inwigilacyjną". Niezależnie od tego, w jakim stopniu zostanie ona wyegzekwowana, przygotowaliśmy klika porad umożliwiających zachowanie prywatności. Jak anonimowo korzystać z internetu? Jak szyfrować dane na naszym dysku? Jak bronić się przed podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych? Jak nie pozwolić, aby przeczytano nasze SMS-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Sieć VPN

Warto pomyśleć o skorzystaniu z Virtual Private Network. Co to takiego? VPN to "wirtualny tunel", dzięki któremu tworzymy "osobną" sieć w ramach naszego połączenie. VPN zapewnia anonimowość podczas przeglądania stron WWW, ściągania plików za pośrednictwem serwisów P2P, oglądania filmów strumieniowanych przez internet czy korzystania z poczty e-mailowej.

Dodatkowo pozwala także obejść blokady regionalne i dostać się do niektórych, niedostępnych dotąd serwisów internetowych.  Poradnik traktujący między innymi o tym, jak łączyć się z serwerami VPN, jak przygotować router czy przypisać adres IP, można znaleźć w tym materiale przygotowanym przez kolegów z "PC Format".

Reklama


Walka z programami spyware

Programy spyware to nic nowego - stanowią zagrożenie dla każdego internauty od lat. Rozróżniamy kilka rodzajów oprogramowania spyware - od najbardziej inwazyjnych, nielegalnych programów instalowanych bez naszej wiedzy na komputerze, aż po "zwyczajową" działalność takich usług, jak Google, które mają paskudny zwyczaj zapamiętywania naszych wyników wyszukiwania (o tym, jak "bronić" się przed Google można przeczytać w tym materiale).

Co zrobić, by ochronić się przed "inwazyjnymi" programami typu spyware? Najlepiej zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Co polecamy? Można sprawdzić program Spybot Search & Destroy - to oprogramowanie usuwa wiele różnych typów zagrożeń, na jakie narażony jest nasz komputer. Należą do nich: spyware, keyloggery, dialery, trojany, usage tracks oraz programy typu hijackers. Program znajdziemy w tym miejscu.


Walka z podsłuchami - ochrona naszych SMS-ów i rozmów telefonicznych

Sposobem na szyfrowanie wysyłanych przez nas SMS-ów i MMS-ów może być odpowiednia aplikacja. W sklepach Google Play i App Store nie brakuje stosownych programów. Z czego skorzystać?

Można zdecydować się na aplikację Signal Private Messenger, dzięki której próbująca podsłuchać nasze rozmowy lub przeczytać nasze SMS-y niepożądana trzecia strona będzie miała spore problemy.

Za aplikacją Signal Private stoi organizacja o nazwie Open Whisper Systems, której produkty poleca sam... Edward Snowden. Trudno o lepszą rekomendację. Za ok. 400 zł można kupić całkiem niezły zestaw służący do prowadzenia podsłuchu. Za tyle samo dostaniemy mikrokamerkę, do umieszczenia na przykład w zegarku.

Jak bronić się przed inwigilacją? W jaki sposób się nas podsłuchuje? Wszystkie odpowiedzi w tym materiale.

Szyfrowanie dysku twardego

Chcesz mieć pewność, że zgromadzone przez ciebie na twardym dysku informacje, w przypadku próby inwigilacji komputera, będą nie do odszyfrowania albo ich "złamanie" zajmie bardzo dużo czasu? Na ratunek przychodzą programy szyfrujące, które przy pomocy specjalnego klucza chronią nasze dane. Z jakiego programu skorzystać?

Np. z BestCrypt (do pobrana tutaj). Jest to program do tworzenia wirtualnych szyfrowanych dysków. Dzięki BestCrypt zabezpieczysz swoje poufne dane i pliki w tak zwanym kontenerze, który tworzony jest przez program w celu zabezpieczania poufnych informacji. Choć zaszyfrowany dysk widoczny będzie dla wszystkich jak zwykły napęd, dostęp do niego będą mieć jedynie użytkownicy znający hasło dostępu.

O bezpieczeństwo danych dbają zaawansowane algorytmy, takie jak RC6, AES, Triple DES, CAST lub GOST. Szyfrować możemy również nasze pendrive'y oraz treści umieszczane w serwisach przechowujących dane "w chmurze" (więcej informacji tutaj).

Dbaj o swoją sieć Wi-Fi

W dzisiejszych czasach skonfigurowanie sieci bezprzewodowej jest niezwykle proste. Wystarczy kupić router Wi-Fi i podłączyć go do modemu kablowego lub sieci DSL. Jednak zanim zaczniecie z niej korzystać, warto upewnić się, że wasza sieć jest zabezpieczona. Co zrobić? Szyfrować wszystko za pomocą WPA2, zmienić standardowe hasła, wyczyścić listę SSID i sprawdzać, kto jest podłączony do sieci. Jak to zrobić? Odpowiedź w tym materiale.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VPN | spyware
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy