Reklama

Władimir Putin zaproponował zmianę Wikipedii na jej rosyjski odpowiednik

Kilka dni po wejściu w życie nowej ustawy pozwalającej Rosji na odizolowanie się od światowego internetu, Władimir Putin poinformował także, iż chciałby, aby kraj posiadał własną, „wiarygodną” wersję Wikipedii.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował zastąpienie klasycznej Wikipedii rosyjskim odpowiednikiem, który miałby być tworzony oraz finansowany stricte przez społeczeństwo. Agencja informacyjna RIA Novosti przekazała, iż sam projekt rosyjskiej, elektronicznej Wikipedii byłby niczym innym, jak rzetelnymi informacjami podanymi w dobrej, nowoczesnej formie. Słowa zachwalające projekt zostały wygłoszone przez Władimira Putina na posiedzeniu Rady Języka Rosyjskiego, które odbyło się na moskiewskim Kremlu.

Reklama

We wrześniu 2019 roku Kreml ogłosił projekt ustawy, która zakłada wydanie 1,7 miliarda funtów na stworzenie rosyjskiej Wikipedii na przestrzeni lat 2020-2022. Całą sprawą miałoby zająć się wydawnictwo, które publikuje papierowe kopie encyklopedii na terenie Rosji.

Oświadczenie Władimira Putina nastąpiło dzień po wejściu w życiu nowej ustawy pozwalającej Rosji odizolować się od globalnego internetu tworząc swoistą "krajową" sieć. Do 2021 roku na terenie Rosji pojawi się także niezależny system nazw domen DNS, który pozwoli władzom w łatwy sposób kontrolować miejsca, do jakich w internecie kierowani są użytkownicy. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Rosja | internet | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje