Reklama

Windows skończył 35 lat

Pod koniec listopada 1985 roku zadebiutował Windows – system operacyjny na który zawsze zmienił postrzeganie oprogramowania opartego na interfejsie graficznym.

Zapewne trudno znaleźć osobę, która nie kojarzyłaby słynnego logo z kolorowym oknem. System Windows bez wątpienia jest jeden z najbardziej znanych i najszerzej rozpowszechnionych programów. Choć nie każda jego wersja okazywała się udanym produktem, dziś na systemie operacyjnym amerykańskiej firmy pracuje ponad miliard urządzeń. Windows pozostaje dominującym interfejsem od obsługi komputerów, choć początki nie do końca na to wskazywały.

Reklama

Słynną firmę Microsoft założyły dwie osoby - Bill Gates i Paul Allen. U Allena w 1982 roku zdiagnozowano nowotwór. Po zakończonym sukcesem leczeniu Allen nie wrócił do firmy. Podczas jego nieobecności większość obowiązków przejął ambitny i, jak określił to po latach Allen, "bardzo ekspansywny" w swoich działaniach, Gates.

Sam system zadebiutował trzy lata później - 20 listopada 1985 roku. Oprogramowanie wyróżniało się na tle platformy Microsoft DOS jednym, kluczowym elementem - posiadało interfejs graficzny (GUI). Choć system współpracował z programami napisanymi z myślą o MS-DOS, posiadał jak na swoje czasy dosyć wygórowane wymagania. 256 kilobajtów pamięci RAM, dwa dwustronne napędy dyskietek lub dysk twardy to nie byle co w tamtych czasach. Mimo wszystko surowy, ale i tak znacznie przyjemniejszy wygląd niż czarny ekran i wpisywanie komend z palca w szybkim tempie pomogły rozpowszechnić rozwiązanie.

Następna wersja Windowsa, która pojawiła się w 1987 roku przyniosła ze sobą pierwsze wersje słynnych pakietów biurowych w tym aplikacje takie jak Word czy Excel. Prawdziwa rewolucja przyszła jednak wraz z wersją Windowsa 3.0. "Trójka" w dużej mierze przypomina Windows, który znamy do dnia dzisiejszego: począwszy od "Pasjansa" przez wygląd okienek, a skończywszy na opcjach takich jak "Mój Komputer", "Menedżer Plików" lub "Pasek Zadań". Windows w wersji 3.0 doskonale zadomowił się także w naszym kraju.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | Windows | PC | system operacyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje