W Krakowie po raz trzeci odbyła się konferencja "Lambda Days"poświęcona programowaniu funkcyjnemu

W skład rady programowej krakowskiej konferencji wchodzą czołowi specjaliści światowej klasy (m. in. Philip Wadler, John Hughes, Robert Virding)). Nie są to tylko wybitni znawcy tematu, ale jego pionierzy - twórcy idei i metod, które już od lat siedemdziesiątych wpływają na kolejne pokolenia informatyków i na rozwój języków programowania.

 Programowanie funkcyjne to klasyczny nurt w informatyce, rozwijający się od początku jej istnienia, oparty na mocnych teoretycznych podstawach matematycznych.  Wtajemniczeni skojarzą je z językami programowania takimi jak Lisp, SML, OCaml, Erlang, z nowszymi jak Scala, Clojure i przede wszyskim Haskell.  Z kolei nazwa konferencji odnosi się do rachunku lambda - jednego z podstawowych narzędzi teoretycznego badania obliczeń w ogóle.  Grecka litera lambda jest  w informatyce rozpoznawalnym symbolem - nieodłącznie kojarzy się z programowaniem funkcyjnym.

Reklama

Technologie oparte na programowaniu funkcyjnym zaczynają być, jak się wydaje, coraz popularniejsze, wiele firm wprowadza na przykład Scalę do swojego procesu technologicznego.  Z kolei Erlang od lat ma zwolenników i pewne pola zastosowań, które nie maleją, a może nawet się powiększają. Coraz bardziej popularny staje się Elm, niektórzy szukają możliwości oparcia swoich rozwiązań na Haskellu.  Ten ostatni nieodmiennie dominuje w badaniach teoretycznych.

Podczas krakowskiej konferencji można było posłuchać ekspertów, dowiedzieć się jak myślą, co jest dla nich ważne i dlaczego.  Wykłady otwierające i zamykające zawierały dużą dawkę filozofii czyli sposobu myślenia, który nie boi się formułowania pytań podstawowych na temat istoty rzeczy i umysłu.  Zagadnienia takie pojawiają się samorzutnie, gdy bada się tak złożone tematy, jak programowanie na poziomie podstawowym. To najlepsze, co może się pojawić na takiej konferencji - motywacja, inspiracja i oczywiście... networking.

Spotkanie było przydatne także dla praktyków. Inżynierowie z wielu firm i z różnych stron świata prezentowali rozwiązania oparte o języki funkcyjne, dotyczące wielu dziedzin. 

 Programowanie funkcyjne nie jest jednak jeszcze technologią mainstreamową - to podejście wciąż rozwojowe.  Jednak organizowana już po raz trzeci konferencja Lambdadays cieszyła się dużym zainteresowaniem programistów - entuzjastów w przeróżnym wieku, z różnych firm, różnej narodowości.

 

Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama