Użytkownicy Windowsa XP zapowiadają całkowite porzucenie Microsoftu

W kwietniu oficjalne wsparcie dla Windowsa XP zostanie zakończone. Zegar tyka nieubłaganie, a użytkownicy aktualnie korzystający z 12-letniego systemu Microsoftu muszą znaleźć dla siebie alternatywę. Jak się okazuje, część z nich zamierza całkowicie porzucić struktury giganta z Redmond.

Według ankiety przeprowadzonej przez Tech Pro Research, aż 11 proc. firm i organizacji zamierza całkowicie porzucić system Windows i przenieść się na Linuksa po zakończeniu wsparcia dla XP. Przyczynia się do tego nie tylko niewielki koszt migracji i korzystania z wolnego oprogramowania, ale także mniejsze prawdopodobieństwo luk w zabezpieczeniach. Cyberprzestępcy nie są bowiem zainteresowani małym odsetkiem użytkowników, którzy korzystają z Linuksa. 

Reklama

Co najbardziej szokujące, aż 37 proc. przedsiębiorstw zamierza pozostać przy Windows XP. Wśród powodów takiej decyzji najczęściej pojawia się tłumaczenie, że system ten działa poprawnie i nic nie trzeba zmieniać lub też firmy te korzystają z oprogramowania, które nie ma wersji przystosowanej do nowszych systemów.

Obecnie niemal 1/3 wszystkich użytkowników komputerów korzysta z Windows XP. Po zakończeniu wsparcia przez Microsoft, sytuację tego systemu będzie można przyrównać do miasteczka na Dzikim Zachodzie, gdzie zabrakło szeryfa. Kto obroni nieświadomych obywateli?

Dowiedz się więcej na temat: Windows XP | Microsoft | Linux

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje