Uwaga na oszustów wykorzystujących OLX, Przelewy 24 i InPost

Oszuści grasujący w serwisie OLX wykorzystują fałszywe linki do Przelewów 24 i usług InPost, aby wyciągnąć od internautów dane do bankowości internetowej - czytamy w serwisie Zaufana Trzecia Strona.

Metody oszustwa stosowana przez złodziei nie są nowe, ale rzadko ktoś łączy kilka mechanizmów w taki sposób. Wszystko zaczyna się od fałszywego ogłoszenia na OLX. Sprzedający-oszust wystawia zaskakująco niedrogi przedmiot, na przykład telefon. Potem prosi kupującego, aby opłacić przesyłkę (koszt 9,99 zł) korzystając z usług InPost - czytamy w Zaufanej Trzeciej Stronie. Tutaj zaczynają się problemy.

Reklama

Link oczywiście prowadzi do podrobionej strony Przelewy24 z kilkoma usługami bankowymi. Kolejna strona (naszego banku) rzecz jasna również została sfałszowana. Jeśli zalogujemy się na podrobionej stronie, podając swoje dane, przestępcy wykorzystają hasło i login, aby równolegle zalogować się na naszą prawdziwą usługę. Potem przygotują przelew zdefiniowany (użytkownik otrzyma prośbę o wpisanie kodu z SMS-a). Dalej już nie będzie problemów ze zrobieniem przelewu na podstawione konto.

Cała operacja wydaje się skomplikowana, ale wystarczy, że nabierze się na nią niewielki odsetek internautów.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje