Reklama

U wybrzeży Tanzanii odkryto zaginione rzymskie miasto

Czyżby udało się odnaleźć ruiny zaginionego, rzymskiego miasta o nazwie Rhapta? Była to starożytna metropolia powszechnie uznawana za pierwsze duże miasto Afryki.


Historia zaginionego miasta Rhapta ulokowanego gdzieś w akwenie dzisiejszego Morza Czerwonego sięga około 50 roku n.e. Wydaje się, że to właśnie wtedy pojawił się pierwszy dokument wspominający nazwę Rhapta. Określał je on jako tętniące życiem rzymskie miasto lokowane gdzieś na wybrzeżu południowo-wschodniej Afryki. Rhapta miała zniknąć w tajemniczych okolicznościach 1600 lat temu.

Nurek Alan Sutton ogłosił na swoim blogu, że dostrzegł niezwykłą podwodną formację podczas podróży helikopterem u wybrzeży Tanzanii, niedaleko Wyspy Mafia. Znalezisko to nie było oczywiście poczynione przypadkiem - Sutton spędził blisko trzy lata na poszukiwaniu jego śladów. W końcu udało mu się znaleźć ruiny budowli, które przypominają starożytne rzymskie miasto. Zgodnie ze słowami nurka znalezisko to znacznie przerosło jego oczekiwania.

Reklama

Na całej powierzchni podwodnej metropolii znajduje się bowiem nie kilkaset, a raczej kilka tysięcy kamiennych bloków ułożonych jeden obok drugiego. Niektóre zapadły się pod fundamenty, a inne wciąż na nich stoją. Czy jednak można mieć pewność, że znalezisko Suttona to zaginione miasto Rhapta? Profesor Archeologii Feliks Chami z Uniwersytetu Dar es Salaam w Tanzanii jest jednym z ekspertów, którzy rozmawiali ze znalazcą miasta i przeglądali jego zdjęcia, a niedawno odwiedzili nawet jego rzekome ruiny.


Po wstępnej obserwacji naukowiec przyznał, że ruiny rzeczywiście wyglądają na starożytne rzymskie miasto, a wiele z elementów jego architektury odpowiada temu, co opowiadał o nim Klaudiusz Ptolemeusz. Na ten moment nadal nie znaleziono jednak artefaktów z tamtego okresu, które ostatecznie potwierdziłyby, że jest to rzeczywiście Rhapta. Do ustalenia pozostanie jedynie odpowiedź na dwa bardzo ważne pytania: Co takiego stało się z pierwszym dużym miastem Afryki i dlaczego zniknęło ono pod wodą 1600 lat temu?

Innemedium.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Afryka | Rzymianie | Tanzania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje