Reklama

Trzy wymiary w przeglądarce internetowej WWW

Polscy programiści z firmy iTechnologie stworzyli wtyczkę do przeglądarek internetowych pozwalającą na umieszczanie obiektów trójwymiarowych na stronach www. Burster, bo o nim mowa, to darmowe narzędzie korzystające z dostępnych rozwiązań, które może zapoczątkować nową rewolucję w internecie.

Reklama

- Wyszliśmy z założenia, że same wizualizacje 3D to zbyt mało dla współczesnego użytkownika. Dla dużej części młodych ludzi, którzy wychowali się na grach komputerowych, przestrzeń trójwymiarowa w komputerze jest czymś naturalnym. Dlatego też zaczęliśmy pracę nad rozwiązaniem, które pozwoli umieszczać na stronach internetowych nie tylko wizualizacje w formie animowanego filmu. Burster umożliwia stworzenie przestrzeni 3D, w której użytkownik może się poruszać i działać - tłumaczy Przemysław Króliszewski, założyciel firmy iTechnologie.

Zakres wykorzystania wtyczki jest szeroki. Przede wszystkim umożliwia tworzenie gier, które będą uatrakcyjniać stronę albo staną się elementem promocji. Jednak programiści idą dużo dalej. Popularnym zastosowaniem Burstera jest tworzenie trójwymiarowych instrukcji obsługi. Przykładowo, wtyczka pozwala pokazać pod dowolnym kątem i bardzo szczegółowo sposoby mocowania poszczególnych elementów. Deweloperzy mogą również przygotować wirtualne zwiedzanie domów, które są jeszcze w fazie budowy. Klient będzie miał możliwość nie tyle obejrzenia wnętrza, ale również przejścia się po nim i zobaczenia tego, czego nie widać na planach i wizualizacjach.

Sama technologia działa w oparciu o modele i sceny stworzone w popularnym programie do grafiki 3D - Blender. Jest to narzędzie typu Open Source, a więc w pełni darmowe, także do rozwiązań komercyjnych. Jednak do tej pory nie istniała dobra metoda do prezentacji w nim stworzonych scen na stronach internetowych.

- Burster jest nie tylko łatwy w użyciu i darmowy, ale również pozwala zabezpieczyć pliki źródłowe, co może okazać się najważniejszą cechą dla przedsiębiorstw. Używając go mamy pewność, że nasze modele nie będą modyfikowane i pozostaną naszą własnością - podsumowuje Króliszewski.

W dobie rosnącej popularności gier przeglądarkowych Burster daje możliwość ich uatrakcyjnienia. W dalszej perspektywie może okazać się również niezbędnym narzędziem dla prezentacji grafiki 3D w internecie.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: www

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama