Reklama

Tesla planuje kolejne gigafabryki w Stanach Zjednoczonych

Elon Musk ujawnił, że pierwsza gigafabryka to dopiero początek.

W jednej z ostatnich wypowiedzi, Elon Musk potwierdził, że w ciągu najbliższych kilku lat w Stanach Zjednoczonych powstaną kolejne 2 lub 3 gigafabryki. Jak widać, Musk bardzo wierzy, że produkowane przez niego akumulatory będą wciąż zyskiwały na popularności. Milarder nie ujawnił żadnych konkretnych dat ani lokalizacji, ale można być pewnym, że jeśli tak powiedział, bardzo prawdopodobne, że tak się stanie - Musk rzadko rzuca słowa na wiatr. 

Póki co, istnieje jedna, niedokończona gigafabryka w Newadzie, której zadaniem jest podwoić światową produkcję akumulatorów litowo-jonowych. Dzięki temu, ich cena rynkowa znacząco spadnie. W 2018 roku cena pojedynczego ogniwa Tesli ma spaść o jedną trzecią, a cena modelu 3 może w konsekwencji zmniejszyć się do 35 tysięcy dolarów.

Reklama

Koszty budowy gigafabryki to 5 mld dolarów. Po ukończeniu będzie ona zajmować 540 tysięcy metrów kwadratowych, a jej wnętrze będzie w stanie pomieścić do 93 Boeingów 747. Już w ciągu dwóch lat mają być tam produkowane ogniwa o łącznej pojemności 50 gigawatogodzin. W obniżeniu kosztów utrzymania pomogą panele słoneczne na dachu i turbiny wiatrowe w okolicy. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Tesla

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama