Reklama

Telewizor 4K - co trzeba wiedzieć przed jego kupnem?

Telewizory 4K stają się coraz popularniejsze - o czym należy pamiętać przed ich kupnem? /123RF/PICSEL


HDR - co to za termin?

Reklama

Wraz ze standardem Ultra HD, popularność zyskuje technologia HDR (z ang. High Dynamic Range) pozwalająca wyświetlić obraz o dużej rozpiętości tonalnej - ukazującej detale zarówno w bardzo jasnych jak i ciemnych obszarach. Znaczek HDR można znaleźć na wielu nowych telewizorach. Ujęcie robione w technologii HDR poddawane jest "spłaszczeniu" tak, by mogło zostać oddane poprawnie na ekranie SDR (o standardowym zakresie dynamiki). Uzyskujemy zatem obraz o większej ilości szczegółów, jednak nadal daleki od tego, co widzimy w rzeczywistości. Wyświetlacze obsługujące technologię HDR pozwalają natomiast oddać te wyższe stopnie światła, zawarte w jasnych partiach obrazu bez "spłaszczania". Innymi słowy, oddać lepiej to co było widziane przed kamerą. Na rynku znajdziemy kilka standardów HDR - najistotniejsze do HDR10 i Dolby Vision. Powoli popularność zdobywa również HDR10+.

Zakres dynamiczny "liczy się" w nitach (kandele na metr kwadratowy). Trzeba sobie powiedzieć szczerze, że  zakres dynamiczny rzeczywiście robiący różnicę (wyraźnie dostrzegalny), to co najmniej 1000 nitów. Producenci filmowi obiecują, że większość widzów doceni HDR dopiero po dojściu do pułapu 3000 nitów. Ile oferują najlepsze telewizory? Pomiędzy... 1000 a 1500 nitów. Jak zatem widać, to dopiero początek tej technologii.  Ale nie w tym problem. Telewizory z niższej półki chwalą się wsparciem HDR-u. Tymczasem takie odbiorniki oferują HDR na poziomie nawet 300 nitów. Efekt końcowy? Praktycznie niedostrzegalny. Zatem, należy uważać na marketingowe slogany i nie dać się naciąć sprzedawcom, zachwalającym HDR w telewizorze. Najpierw sprawdźmy, ile dany odbiornik ma nitów.

Więcej informacji o HDR 

OLED kontra QLED

Technologia OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych. Ekrany powstałe w technologii OLED wydzielają samoistne światło, dzięki czemu nie wymagają podświetlenia. W następstwie  oglądający otrzymuje perfekcyjny współczynnik kontrastu (nawet 1 000 000:1) oraz idealną czerń (kolor czarny jest rzeczywiście "czarny").

Technologia QLED została stworzona przez Samsunga - i jak twierdzi koreańska firma - QLED stanowi kolejny etap rozwoju technologii kropki kwantowej. W nowych modelach poprawiono jasność i stabilność światła oraz rozszerzono zakres odwzorowania barw. Telewizory QLED to najlepsza z możliwych wersja telewizora ciekłokrystalicznego. 

Telewizory OLED i QLED są droższe od standardowych odbiorników (szczegóły dotyczące cen do znalezienia na końcu artykułu).

Więcej informacji o różnicach pomiędzy OLED a QLED - kliknij tutaj

Smart TV

Trudno będzie znaleźć w Polsce telewizor 4K nie posiadający wbudowanej platformy Smart TV (swoistego rodzaju systemu operacyjnego). Wbrew pozorom, to dobrze. Smart TV to przede wszystkim dostęp do aplikacji umożliwiających oglądanie filmów - od darmowego YouTube’a i Vimeo, na płatnym Netfliksie, HBO GO czy Showmax kończąc. Oprócz apek filmowych i muzycznych, pozostała oferta platform Smart TV będzie mało przydatna. 

Najlepsze platformy Smart TV oferują (kolejność alfabetyczna) LG i Samsung. Pozostali producenci często ratują się Android TV (korzystają z niej m.in. Sony, TCL czy Philips), platformą stworzoną przez Google, pod wieloma względami ustępującą systemom autorstwa Koreańczyków, ale nadal wywodzącą się z powierzonych jej zadań. Na tym koniec - wszystkie pozostałe platformy Smart TV pozostają daleko w tyle.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: tani telewizor 4k | 4K | telewizor 4K

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje