Reklama

Telewizja w komputerze

Jedna z niezliczonych możliwości komputera to odbiór telewizji. Potrzebny jest do tego tylko tuner, który można kupić nawet za mniej niż 100 zł. Przedstawiamy możliwości kilku niedrogich urządzeń tego typu, zgodnych z cyfrowym standardem DVB-T, który w Polsce powoli zastępuje telewizję analogową.

Tuner telewizyjny nie jest niezbędnym elementem komputera. Jednak oglądanie telewizji na komputerze może dać znacznie więcej przyjemności niż na telewizorze, o ile wykorzysta się możliwości tunera i cyfrowego programu telewizyjnego. Cyfrowy program telewizyjny, tzw. EPG, pozwala natychmiast sprawdzić, jakie audycje będą nadawane na wszystkich programach. Z łatwością można planować nagrywanie kolejnych programów, na przykład co tydzień kolejnego odcinka ulubionego serialu.

Reklama

Dobre oprogramowanie pozwala także zatrzymać oglądany program, by powrócić do niego za kilka minut. Telewizję można oglądać na pełnym ekranie albo w okienku, by w sąsiednim okienku robić coś innego. Okazuje się więc, że funkcje, które są nowością we współczesnych telewizorach lub dekoderach, w komputerze są już dostępne, i to od dawna. A w dodatku za bardzo przystępną cenę.

Rodzaje tunerów

Tunery telewizyjne są wykonywane w różnej postaci, najczęściej jako karty rozszerzeń do peceta albo urządzenia USB. Karty mają ogólnie większe możliwości, szczególnie ze względu na bogaty zestaw wejść i wyjść wideo. Poza tym w przeciętnym pececie jest bardzo dużo miejsca, które można wykorzystać do instalacji tunera, zamiast zajmować kolejny port USB. Wadą jest to, że podczas ich montażu trzeba rozkręcić komputer, no i nie można podłączać ich do laptopa. Z tego właśnie powodu polecamy tunery USB, są one uniwersalne - mogą współpracować zarówno z komputerami stacjonarnymi, jak i notebookami. Ich instalacja jest niezwykle prosta, bo trzeba podłączyć antenę do tunera, następnie tuner do komputera, a potem zainstalować oprogramowanie. W wielu wypadkach wystarczy na to zaledwie minuta.

Dokładne wyniki testu tunerów oraz więcej informacji - do znalezienia w najnowszym numerze PC Format 9/2011. Już w kioskach!

Warto jeszcze wspomnieć o trzeciej grupie tunerów zewnętrznych, które w zasadzie nie współpracują z komputerem, ale bezpośrednio z monitorem albo telewizorem. Niekiedy są nazywane set-top-boksami. Mają one zestaw wejść, w tym antenowe, VGA, DVI, HDMI i podobne, a także wyjście wideo. Dzięki temu nie trzeba instalować w ogóle żadnego oprogramowania, wystarczy wpiąć taki tuner między komputer a monitor. To dobre rozwiązanie dla osób chcących oglądać telewizję cyfrową na telewizorze, który nie potrafi jej odbierać. Tuner tego typu zwykle nie będzie współpracował z notebookiem, choć wyjątkiem są notebooki wyposażone w wejścia S Video, do których da się podłączyć wyjście tunera zewnętrznego.

Telewizja DVB-T

Podstawowym kryterium wyboru tunerów do naszego testu była możliwość odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, czyli DVB-T. Obecnie w Polsce można odbierać do 15 kanałów cyfrowych, ale wszystko zależy od lokalizacji. Kanały są podzielone na tzw. multipleksy, czyli inaczej pakiety wykorzystujące różne częstotliwości. Multipleks 1 (MUX1), który był uruchomiony jako pierwszy, został obecnie wyłączony. MUX2 zawiera 7 kanałów (Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6, Polsat Sport News) i według oficjalnych danych może go odbierać 87 procent ludności Polski. MUX3 obejmuje kilka kanałów Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia), do października ma być w zasięgu 45 procent Polaków.

DVB-T w przyszłości

Na przełomie 2013 i 2014 roku telewizja DVB-T ma być dostępna dla niemal każdego Polaka. W miarę włączania kolejnych nadajników cyfrowych analogowe będą wyłączane. Ponieważ nie wszystkie odbiorniki telewizyjne potrafią obsłużyć sygnał DVB-T z kompresją MPEG-4 (a właśnie taka jest u nas używana), wiele osób będzie musiało kupić urządzenia set-top-box podłączane do telewizora albo właśnie tunery telewizyjne. Więcej informacji, w tym także listę nadajników DVB-T oraz mapki zasięgu, można znaleźć na stronie Firmy Emitel (www.emitel.pl), która zajmuje się wdrażaniem telewizji cyfrowej w Polsce.

Wyposażenie tunerów

Tuner telewizyjny USB jest w zasadzie urządzeniem samodzielnym - należy go podłączyć do portu USB i zainstalować sterowniki. Dowolny program do przechwytywania wideo wystarczy, by oglądać telewizję, ale i tak każdy tuner ma w zestawie jakieś oprogramowanie, by użytkownik nie musiał go samodzielnie poszukiwać.

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje