Reklama

Sun kupi Novella?

W sieci, w ślad za Wall Street Journal, pojawiły się informacje, że firma Sun Microsystems zamierza przejąć firmę Novell. W udzielonym wczoraj wywiadzie - szef Suna Jonathan Schwartz stwierdził, że taka możliwość jest poważnie rozważana. Wartość transakcji miałaby wynieść 2,64 miliarda USD i byłaby to największa tego typu transakcja w tym roku i jedna z największych w historii branży IT

Transakcja ta mogłaby sprawić pewne zamieszanie w komputerowym światku. Novell bowiem niedawno przejął firmę Suse Linux, a IBM w swojej strategii zamierza się oprzeć właśnie na tym systemie.

Reklama

Niektórzy analitycy twierdza, że za transakcja stoi Microsoft. Ich zdaniem Suna bowiem nie byłoby obecnie stać na taka transakcję. Jak wiadomo - Sun do niedawna był jednym z większych przeciwników Microsoftu, jednak wyniszczająca wojna konkurencyjna zakończyła się porażką Suna, który zaczął notować duże straty. W efekcie dokonano zmiany na stanowisku szefa, a nowe władze są bardziej niż przychylne Microsoftowi, co powoduje, że teza o "cichej współpracy" celem "załatwienia" Suse i firm używających tego systemu (głównie IBM) wydaje się prawdopodobna.

Inni analitycy twierdza, ze Suna nie stać na taką transakcję. Wartość całej firmy wynosi bowiem tylko ok. 3 razy więcej niż przewidywana kwota do zapłacenia za przejęcie, w związku z czym Sun może nie uzyskać zgody komisji giełdowej na dokonanie transakcji.

Smaczku sprawie dodaje fakt, ze kupując Suse - Novell nie miał wymaganych 210 milionów USD, i skorzystał ze wsparcia finansowego IBM (w wysokości 50 milionów USD). IBM na razie nie skomentował tych informacji

Dowiedz się więcej na temat: dolar | Wall Street Journal | IBM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje