Reklama

Sukces Polaków pod piramidami

Sukces polskich studentów na olimpiadzie technologicznej Imagine Cup. Podczas odbywającego się w Kairze finału trzykrotnie weszliśmy na podium. Za rok to Polska będzie gospodarzem tej prestiżowej imprezy.

"Studenci, czterdzieści wieków patrzy na was" - chciałoby się napisać, parafrazując Napoleona, który zwrócił się z podobnym stwierdzeniem swoich żołnierzy podczas zdobywania Egiptu. Jednak w noc finału Imagine Cup, to Polacy mieli Kair u swoich stóp. Z osiemnastoosobowej reprezentacji, 10 studentom udało się wejść na podium. Ceremonia rozdania pucharów Imagine Cup odbyła się niedaleko piramid w Gizie. Trwało to długo, ale wreszcie je zdobyliśmy.

Reklama

Kair był nasz!

Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów na świecie, całość organizowana jest przez firmę Microsoft. Studenci z dowolnej uczelni wyższej mogą zgłosić się do zawodów Imagine Cup i zmierzyć ze swoimi kolegami-studentami z całego świata. Z grupy ponad 300 tys. studentów z całego świata, do ścisłego finału zakwalifikowało się 444 studentów.

RADOŚĆ POLAKÓW PO WYGRANEJ

Uczestnicy każdej z kategorii musieli wykorzystać technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motyw przewodni konkursu brzmiał: "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości".

Gwiazdą wieczoru okazał się poznański kAMUflage, który zdobył nagrodę specjalną pierwszej damy Egiptu - Suzanne Mubarak. Projekt kAMUflage umożliwia naukę języka Braille przy pomocy muzyki. Czeteroosobowy zespół pokonał w finale Francję oraz Egipt - w tej konkurencji startowało aż 96 drużyn. - Ciężko pracowaliśmy, ale był warto - podsumował swoje zwycięstwo zespół.

Drugie miejsce w kategorii specjalnej Interoperacyjność zajął łódzki zespół Fteams ze swoim projektem Eduko traktującym o edukacji na odległość. Stworzyli oni system oparty na internetowym przekazie obrazu z wirtualnej tablicy oraz dystrybucji materiałów dydaktycznych bezpośrednio na telefony, za pomocą wiadomości multimedialnych MMS

Dodatkowo drugie miejsce (ex aequo) zajął Karol Kaczmarek z Politechniki Poznańskiej. Jego zadaniem w tej kategorii było przygotowanie aplikacji spełniającej założenia milenijne ONZ. Projekt HospFinder umożliwia wyszukiwanie szpitali według konkretnych kategorii (np. lokalizacja, opłaty, współczynnik zgonów etc). Dzięki temu, w razie szansy wyboru szpitala, możemy kierować się określonymi statystykami. Aplikacja zawiera informacje o ponad 4,5 tys. amerykańskich szpitali.

ZDJĘCIA Z FINAŁ IMAGINE CUP W KAIRZE

Niestety, nasz faworyt - Demoscene Spirit, startujący w kategorii Projektowanie Oprogramowania, nie znalazł się na podium. Studenci w tej dyscyplinie technologicznej musieli od zera przygotować własną aplikację, a potem zaprezentować ją sędziom. Projekt Demoscene Spirit ułatwia badanie kardiotokograficzne (monitorowane jest serce płodu), jakie regularnie wykonuje się podczas ciąży. W finale Polacy walczyli z Rumunią, Rosją, Hiszpanią, Tajwanem oraz Brazylią. Wygrała Rumunia.

Dokładne omówienie projektów oraz nazwiska uczestników można znaleźć na kolejnych stronach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje