Reklama

Spamerzy zarabiają na Facebooku 200 milionów dolarów rocznie

Włoska grupa badawcza przyjrzała się spamerom na Facebooku i oszacowała ich potencjalne zyski. Okazuje się, że na popularnym serwisie społecznościowym dobrze zarabiają nie tylko jego twórcy i część zewnętrznych firm, ale również osoby na potęgę wklejające linki do swoich stron. Według raportu, ich dochody wynoszą rocznie ok. 200 milionów dolarów.

Andrea Stroppa i Carlo de Micheli - liderzy grupy badawczej zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, dokładnie przyjrzeli się dziesiątkom tysięcy spamerskich linków, które prowadzą do zewnętrznych stron. Większość z nich odwołuje się do konkursu, w którym można wygrać iPhone’a. Spamerzy wykorzystują dodatkowo serwisy skracające linki, aby zamaskować nazwę swojej strony. 

Reklama

"Spamerzy zarabiają około 18 dolarów za linka opublikowanego na fanpage’u posiadającym około 30 tysięcy fanów. W przypadku liczby przekraczającej 100 tysięcy osób zysk wzrasta do maksymalnie 58 dolarów" - mówi de Micheli w wywiadzie dla "The Guardian". "Jeżeli pomnożymy te sumy przez liczbę opublikowanych linków - około 18 tysięcy dziennie, otrzymamy roczne zyski na poziomie od 87 do 390 milionów dolarów, czyli średnio 200" - kontynuuje.

Ponadto około 10 proc. stron, na które przekierowują linki, używa AdSense, co oznacza, że Google również zarabia na tym procederze.

Źródło informacji

instalki.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: spam | Facebook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje