Sony Xperia 5 II – test

Sony Xperia 5 II /INTERIA.PL
Reklama

Przyglądamy się najnowszemu flagowcowi Sony - modelowi Xperia 5 II. Co jest w stanie zaoferować ostatni duży japoński producent sprzedający smartfony na naszym rodzimym rynku? Przekonajmy się.

Rok 2020 to bardzo ciekawy czas dla smartfonów - nie brakuje producentów, którzy stawiają na niecodzienna formę i rozwiązania. Takim smartfonem był tegoroczny Sony Xperia 1 II (nasz test). Kosztujący ponad 5000 zł w dniu premiery model był interesujący, ale ustępował pod niektórymi względami konkurencji. Debiutujący w październiku model Xperia 5 II ma za zadanie zebrać kluczowe plusy większego brata, zarazem oferując bardziej kompaktową budowę, ekran z odświeżaniem 120 Hz i przede wszystkim niższą cenę. Czy to dobra mieszanka?

Reklama

Wygląd i wykonanie

Sony Mobile sprzedawało kiedyś modele telefonów z Compact w nazwie - były to smartfony dostarczające moc obliczeniową flagowca w mniejszej obudowie. Seria miała swoich zwolenników. Można napisać, że Xperia 5 II jest "duchowym spadkobiercą" tej rodziny. Jak na współczesne flagowce - nie jest to duży telefon, chociaż proporcje ekranu 21:9 nadal wyróżniają go na tle innych telefonów. Wymiary Xperii 5 II to 158 na 68 na 8 mm, a jego waga wynosi 163 g. Całkiem "kompaktowy" wynik, jak na standardy telefonów z najwyższej półki.

Urządzenie prezentuje się naprawdę fenomenalnie - z przodu i z tyłu znajdziemy szkło (Gorilla Glass 6) zamknięte w aluminiowej ramce. Rzeczywiście, bryła wygląda doskonale, ale tył telefonu jest bardzo śliski - codzienne korzystanie z niego bez etui może grozić niebezpiecznym upadkiem. Sony, oprócz standardowych przycisków zwiększania/zmniejszania głośności, zdecydowało się na osobny przycisk dla Asystenta Google i osobny przycisk dla spustu migawki aparatu. Przycisk on/off to zarazem czytnik linii papilarnych (działa dobrze). Wielkość ramek nie rozpieszcza, w górnej ramce udało się ukryć aparat, ale z drugiej strony telefon nie ma zakrzywionego ekranu, co znajdzie swoich wielbicieli.

Telefon ma slot na kartę microSD (dzieli go z kartą SIM) i port słuchawkowy, co w topowych modelach jest już rzadkością. Nowa Xperia dodatkowo może pochwalić się standardem IP65 i IP68, co również nie jest normą. Głośniki zamontowane w Xperia 5 II oferują dobrą jakość dźwięku.

Ekran

Telefon ma ekran CinemaWide o proporcjach 21:9 i rozdzielczości 1080 na 2520 pikseli (449 ppi). Nowością w porównaniu do Xperii 1 II jest odświeżanie obrazu z częstotliwością 120 Hz i reagowanie na dotyk z częstotliwością 240 Hz. Rzeczywiście, różnica jest odczuwalna - pod warunkiem, że dana aplikacja obsługuje ten tryb. Zmiana poziomu odświeżania wpływa na czas pracy baterii (o tym szerzej później). A jak można podsumować jakość oferowaną przez OLED-owy ekran? Trudno mieć znaczące zastrzeżenia - reprodukcja kolorów stoi na wysokim poziomie, podobnie jak jakość oferowanego obrazu. Niektórym mogą nie przypaść do gustu wspomniane już proporcje ekranu, ale to subiektywna kwestia.

Specyfikacja i moc obliczeniowa

Pod szklano-aluminiową obudową znajdziemy procesor 5G Qualcomm Snapdragon 865, GPU Adreno 650 i 8GB pamięci RAM - to tegoroczna specyfikacja z wysokiej półki. Testowany przez nas model miał 128GB wbudowanej pamięci (na rynku jest jeszcze model z 256GB). Jak Xperia II 5 wypadła w syntetycznych benchmarkach?

Geekbench 5.0: 909 pkt. single-core, 3342 pkt. multi-core.

AnTuTu: 542 671.

Dla porównania:

Dla porównania:

Xiaomi Mi 10 (wersja 8 GB RAM) w Antutu zdobył 520 202 punktów, a w benchmarku Geekbench: 890 pkt. (Single-Core Score) i 3281 (Multi-Core Score).

Huawei P40 Pro zdobył w benchmarku AnTuTu 461 766 punktów. GeekBench 5: wyniki 776 punktów (Single-Core i 3182 (Multi-Core). 

Galaxy S20 Ultra miał  w Antutu 520 202 punktów, a w Geekbench 5 zdobył 918 pkt. (Single-Core Score) i 2820 (Multi-Core Score) pkt.

Relme X50 Pro 5G (12 GB RAM) miał wynik Antutu - 594 794. W  Geekbench -  916 (Single-Core), 3341 (Multi-Core).

Na "papierze" i w praktyce Xperia 5 II sprawdza się doskonale - trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Smartfon radzi sobie bardzo dobrze również podczas grania - w trakcie testów spędziliśmy kilka godzin z tegorocznym hitem, Genshin Impact, a także z Call of Duty Mobile - oba tytuły działały bez zarzutu. Całość korzysta z Androida 10 z mało inwazyjną nakładką autorstwa Sony.

Aparat i jakość zdjęć

Aparat w Xperia 5 II ma praktycznie taką samą konfiguracje, co w modelu Xperia 1 II. Został on opracowany we współpracy z inżynierami pracującymi nad najnowszymi aparatami z serii Sony Alpha 9. Sony pozostaje dzisiaj liderem na rynku aparatów konsumenckich, wyprzedzając Canona i Nikona. Zatem japońska firma ma odpowiedni know-how, aby przygotować doskonałą optykę. Xperia 1 II jest wyposażony w funkcję AF (Auto Focus) priorytetu oczu, która działa zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Telefon umożliwia wykonanie serii zdjęć z zachowaniem AF/AE do 20 kl./s przy bardzo szybkim ustawianiu ostrości. Wystarczy przytrzymać przycisk migawki

Główna Matryca Exmor RS 1/1,7 z optyką Zeissa przekłada się na obiektyw 12 MP, f/1.7, 24mm. Drugi obiektyw służy do robienia zdjęć z zoomem 2x (12 MP, f/2.4, 70mm), a trzeci obiektyw został stworzony do robienia zdjęć ultraszerokokątnych 12 (MP, f/2.2, 124˚, 16mm). Nie zabrakło sensora głębi.  Z takiej kombinacji otrzymujemy udany aparat, przede wszystkim oferujący solidne - jak na mobilną fotografię - naturalne zdjęcia, bez przesadzonego nasycenia kolorami, zbyt agresywnej obróbki cyfrowej i innych przekłamań. Jedynym rozczarowaniem mogą być zdjęcia wykonane w nocy i przy słabym świetle - telefon nie oferuje specjalnego trybu nocnego, zatem niektóre zdjęcia mogą pozostawić trochę do życzenia.

Przykładowe fotografie wykonane Xperia  5 II:

Przedni obiektyw ma specyfikację 8 MP, f/2.0, 24mm. Wypada dobrze, nie ma znaczących zastrzeżeń do zdjęć typu selfie.

Kamera jest w stanie zarejestrować materiał 4K w 60 klatkach. Telefon ma optyczną i cyfrową stabilizację - materiały wideo reprezentują wysoki poziom.

Więcej o trybach Photo Pro i Cinema Pro można przeczytać w teście Xperia 1 II

Bateria i czas pracy

Telefon ma baterię o pojemności 4000 mAh - biorąc pod uwagę rozdzielczość ekranu i jego rozmiary, a także optymalizację samej pracy baterii - to poprawna wielkość. W trybie odświeżania 60 Hz telefon bez problemu wytrzyma cały dzień intensywnego użytkowania. Przy standardowym korzystaniu i analogicznych ustawieniach przekroczymy również barierę 24 godzin bez widoku ładowarki. Wybór 120 Hz zwiększa zużycie baterii o około 20 do 30 proc., to o około połowę więcej niż w innych modelach telefonów z większym poziomem odświeżania ekranu. Telefon można ładować z maksymalną prędkością 21W (ładowarka z zestawu ma 18W). Pełne ładowanie zajmuje około 120 minut, połową baterii naładujemy w około 37 minut. Smartfon, o dziwo, w ogóle nie wspiera bezprzewodowego ładowania.

Podsumowanie

Cena Xperia  5 II: 3999 zł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony Xperia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy