Reklama

Sony NEX-5 - zapowiedź nowego

Podsumowanie - fotografowanie i jakość zdjęć

Reklama

NEX-5 to pierwszy aparat z wymienną optyką, który rozmiarami praktycznie nie różni się od zwykłego kompaktu. Pod tym względem cyfrówka Sony najlepiej, jak dotąd, realizuje ideę "lustrzanki bez lustra" i bije na głowę konstrukcje konkurencji.

Koncepcja niewielkich aparatów z wymiennymi obiektywami zakłada również maksymalną prostotę obsługi i z tego względu projektanci NEX-a postanowili zastosować w nim całkowicie nowy system sterowania, który zdecydowanie odróżnia cyfrówkę od większości innych aparatów.

Nowatorski sposób korzystania z menu nie jest wprawdzie specjalnie skomplikowany i można się do niego szybko przyzwyczaić, ale konieczność obsługi aparatu przy pomocy ledwo trzech klawiszy sprawia jednak pewne trudności.

Wielka szkoda, że na korpusie nie umieszczono skrótu do podręcznego menu funkcyjnego lub choćby jednego przycisku programowalnego. Ich brak sprawia, że zmiany wszelkich ustawień wymaga od użytkownika żmudnego "grzebania" w głównym menu aparatu.

Nowość Sony pochwalić można natomiast za funkcjonalność. Aparat z powodzeniem zastąpić może amatorską lustrzankę, oferuje też najbardziej wartościowe rozwiązania znane z kompaktów - tryb panoramy (wzbogacony o opcję zdjęć 3D) czy tryb zdjęć nocnych z ręki. Cieszą też: duża szybkość zdjęć seryjnych oraz szeroki zakres czułości.

A jak NEX-5 wypada pod względem jakości zdjęć? Poprawnie. Fotografie wykonane cyfrówką Sony charakteryzują się dobrym odwzorowaniem szczegółów, do poziomu 800 ISO praktycznie nie występuje też problem szumów. Wadą jest jednak odwzorowanie kolorów - zdarza się, że barwy na zdjęciach są blade i słabo nasycone.

Mimo wad, aparat trzeba jednak uznać za konstrukcję bardzo ciekawą. NEX-5 jest nie tylko pierwszym przedstawicielem nowego systemu, ale też zapowiedzią całkiem nowego podejścia do kwestii obsługi aparatów.

Firmie Sony nie udało się uniknąć błędów, ale początki są obiecujące i można mieć nadzieję, że kolejne generacje aparatów systemu NEX będą bardziej dopracowane.

Sony NEX-5, specyfikacja techniczna:

Matryca: Exmor APS HD CMOS, 14,2 Mpix

Mocowanie obiektywu: bagnet typu E

Wyświetlacz: 3-calowy ekran XtraFine LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów

Czas otwarcia migawki: 1/4000 do 30s

Czułość: ISO 12800

Pamięć: karty Memory Stick PRO Duo

Zasilanie: akumulator litowo jonowy NP-FM500H, 1650 mAh

Wymiary/masa: 110,8 x 58,8 x 38,2 mm/287 g

Plusy:

+ Niewielki rozmiar obudowy

+ Duża funkcjonalność

Minusy:

- Zbyt mała liczba przycisków sterujących

- Kłopoty z odwzorowaniem kolorów

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje