Reklama

SolarStratos - stratosferyczny samolot napędzany energią słoneczną

Zaprezentowano projekt samolotu, który może wznieść się na wysokość 25 kilometrów i jest zasilany wyłącznie energią słoneczną.

Jego autorem jest 44-letni Szwajcar Raphaël Domjan, założyciel fundacji SolarPlanet, który kilka lat temu opłynął Ziemię łodzią zasilaną bateriami słonecznymi. Domjan pracował nad SolarStratos od 2014 roku i dokładnie po dwóch latach zaprezentował oficjalnie maszynę zasilaną światłem, która jako pierwsza poleci tak wysoko. 

Reklama

Samolot ma charakterystyczne, nietypowe proporcje. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 25 metrów, a długość to zaledwie 8,5 metra. Wszystko przez konieczność zamontowania jak największej ilości paneli fotowoltaicznych, których powierzchnia wynosi w tym wypadku 22 metry kwadratowe. 

SolarStratos nabiera prędkości dzięki silnikowi o mocy 32 kW i 2,2-metrowemu śmigłu. Według zapowiedzi, SolarStratos będzie mógł wznieść się na wysokość 25 kilometrów i lecieć całą dobę bez przerwy. 

Pierwsze testy próbne nietypowego samolotu odbędą się już w 2017 roku, a oficjalnie ma ona wznieść się w powietrze rok później. 

Dowiedz się więcej na temat: SolarStratos

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje