Reklama

Rosjanie stworzyli broń mikrofalową

Rosyjscy naukowcy opracowali nowatorskie działo mikrofalowe, które może być montowane na przykład na zestawach rakietowych typu BUK. Nowoczesna technologia stworzona przez koncern zbrojeniowy Rostec to działo mikrofalowe emitujące promieniowanie o bardzo wysokiej częstotliwości.

Działo jest w stanie zneutralizować elektronikę i łączność radiową samolotów, bezzałogowców i sterowanych głowic. Kluczem działania urządzenia jest złożone promieniowanie mikrofalowe, którego wzorzec stworzyli eksperci z Moskiewskiego Instytutu Inżynierii Radiowej. Testy wykazały, że opracowane przez nich działo mikrofalowe jest w stanie zniszczyć sprzęt elektroniczny nisko latających obiektów, zdolnych do ataku za pomocą broni precyzyjnej, czyli np. rakiet kierowanych.
 
Działo mikrofalowe emituje promieniowanie, którego wiązka omiata niebo. Dlatego do skutecznego działania broni konieczne jest zautomatyzowane kierowanie, co jest kluczowe zwłaszcza dla celów szybko poruszających się. Dane techniczne urządzenia z oczywistych powodów nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, że zasięg nowej broni to nie więcej niż 10 kilometrów. Nad podobną technologią od lat pracują specjaliści izraelscy, amerykańscy i brytyjscy, ale działo rosyjskie jest pierwszym, o którym poinformowano publicznie.

Zmianynaziemi.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: broń mikrofalowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje