Reklama

RMF 24: Grill, który... potrafi ładować telefon

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Na przykład grillować kiełbasę i ładować telefon za pomocą jednego urządzenia. Taką kuchenkę turystyczną wymyślili Amerykanie z BioLite.

Reklama

Przenośna kuchenka turystyczna BioLite BaseCamp posiada ogniwa termoelektryczne, które przetwarzają ciepło bezpośrednio w elektryczność. Idea tego wynalazku opiera się o zjawisko Seebecka. Dzięki temu można jednocześnie grillować i ładować np. telefon komórkowy. Prąd wytworzony przez generator trafia do małego wiatraczka, dzięki któremu potrawy szybciej się przyrządzają, jednocześnie przy mniejszym zapotrzebowaniu na drewno. Nadmiar prądu dostarczany jest do baterii. Port USB ma standardowe napięcie, więc można z niego naładować np. telefon, małą kamerę, czy nawigację. Oczywiście nie trzeba jednocześnie ładować i gotować. 

Reklama

Na portalu finansowania społecznościowego Kickstarter projekt dostał blisko dziewięć razy więcej pieniędzy niż potrzebował. Jest więc już pewne, że kuchenka turystyczna trafi na rynek. Firma BioLite opracowała urządzenie nie tylko na potrzeby turystyki. Według naukowców, używanie otwartego ognia do gotowania zabija rocznie więcej ludzi, niż np. AIDS. BioLite zdecydowało więc, aby stworzyć tanią kuchenkę na biomasę HomeStove, która podobnie jak jej mniejsza wersja gotuje i produkuję elektryczność. Takie pilotażowe urządzenia trafiły już do Indii, Ghany i do Ugandy.


Piotr BułakowskiInformacja własna

RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje