Przegląd kart SD - magazyn wakacyjnych wspomnień

Mało kto zdaje sobie sprawę, że pamięć Flash liczy sobie niemal 20 lat. Obecnie trudno sobie wyobrazić rynek elektroniki użytkowej bez tego typu pamięci: karty do aparatów cyfrowych i palmtopów, nośniki pendrive, a od niedawna dyski twarde w laptopach.

W poniższym artykule przyjrzymy się pierwszej grupie, czyli kartom pamięci, a dokładniej najpopularniejszemu ich standardowi - SDSecure Digital, bo tak brzmi pełna nazwa standardu opracowanego przez SanDisk, Panasonic i Toshibę w 2000 roku, to dzisiaj najszerzej stosowany typ kart do cyfrówek. Nasz test nośników pendrive ujawnił kto się przykłada do pracy, a kto polega tylko na znanej marce i obietnicach na opakowaniu. Tym razem zweryfikujemy oznaczenia 60x, 120x, a nawet 150x podawane przez producentów kart, prezentując rzeczywistą wydajność testowanych nośników. Zapraszamy do lektury.

Reklama

Postanowiliśmy przetestować kilka dostępnych na rynku modułów. Do testu otrzymaliśmy 4 karty pamięci o pojemności 1 GB dostarczone przez Yamo.pl, a dodatkowo udział w teście weźmie 2 GB karta Kingston Ultimate 120x .

Sprawdzimy wydajność oferowaną przez różne karty przy odczycie i zapisie typowych zdjęć o rozdzielczościach 5 i 10 Megapixeli (2,5 i 4 MB) i . Ukłonem w stronę profesjonalistów będzie próba z 10 Megapixelowym plikiem RAW (20 MB), a więc obrazem przeniesionym bezpośrednio z matrycy aparatu bez kompresji i "poprawiania" przez aparat.

Czytnik kart APACER Mega Steno AM250

Testy przeprowadziliśmy z pomocą czytnika Apacer zgodnego z SDHC 2.0. Ten wieloformatowy czytnik (SD, CF, MMC, MS, łącznie 52 typy i podtypy) jest jednym z najszybszych na rynku urządzeń. Wszelkie dostępne na rynku urządzenia potrafią przepchnąć przez siebie od 3 do 9 MB/s (zapis) i do 7 MB/s (zapis) i są to dane producentów, a więc często zawyżane. Urządzenie Apacer spokojnie przekracza barierę 20 MB/s ale określenie, czy to kres karty czy czytnika jest bardzo trudne - nie trafiliśmy jeszcze na szybszą kartę ani czytnik.

Testy obejmują sprawdzenie szybkości odczytu w programach HDTach i HDTune, ale nie prezentujemy zrzutów ekranu, gdyż te przedstawiają prostą linię - cały obszar roboczy charakteryzuje się jednolitym czasem dostępu i transferem. Najważniejszym testem jest zapis i odczyt plików o rozmiarze 2,5 MB, 4 MB oraz 20 MB w blokach po 100 MB, które powinny zapewnić miarodajne wyniki.

Kingmax

Karta firmy Kingmax to najprostszy model. Opakowanie to przeźroczysty blister i standardowe pudełko zabezpieczające kartę.

Na obudowie nie znajdujemy oznaczeń szybkości. Nic w tym dziwnego, bo nie ma czym się chwalić w modelu, którego indeks szybkości to 40x (6 MB/s). Większość użytkowników nie powinna z tego powodu odczuwać dyskomfortu przy pstrykaniu fotek. Za to cena jest korzystna - od 40 złotych za 1 GB i od 71 złotych za kartę2 razy pojemniejszą.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje