Polacy nagrodzeni na Imagine Cup 2010

Nasi studenci zdobyli 5 nagród na największym na świecie konkursie technologicznym Imagine Cup, którego w tym roku gospodarzem była Polska.

Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. Studenci z dowolnej uczelni wyższej mogą zgłosić się do zawodów Imagine Cup i zmierzyć ze swoimi kolegami-studentami z całego świata. Projekty musiały w jakimś stopniu pomóc ludzkości. Do tegorocznej edycji Imagine Cup zgłosiło się 325 tysięcy studentów z ponad 100 państw. Z tej grupy do Warszawy przyjechało 434 zawodników.

Nasi studenci zdobyli wszystkie trzy nagrody główne w kategorii Internet Explorer 8 Award - ich zadaniem było przygotowanie specjalnej aplikacji na potrzeby najnowszej przeglądarki Microsoftu. Zwycięski zespół Rhea z Politechniki Białostockiej (Jacek Ciereszko i Joanna Wacław) stworzył wyszukiwarkę Kite Surfer, która na trójwymiarowej przestrzeni wizualizuje tekst, grafikę oraz materiały wideo. Reah otrzymał także czek na 5 tys. dolarów. Dodatkowo, za swój projekt zespół Reah otrzymał także drugą nagrodę w kategorii Next Generation Web Award.

Reklama

Pozostałymi zwycięskimi drużynami w kategorii Internet Explorer 8 są Ritle z zeszłorocznym laureatem Imagine Cup, Karolem Kaczmarkiem z Politechniki Poznańskiej i jego siostrą Martą Kaczmarek (II miejsce) oraz zespół CieszakTeam z Dawidem Cieszyńskim (III miejsce).

Co ciekawe, zwyciężyliśmy także... pod banderą Tajwanu. W reprezentowaniu danego kraju w Imagine Cup 2010 nie liczy się narodowość, tylko uczelnia. Właśnie dlatego jedna z tajwańskich drużyn to trzech Polaków oraz Hindus. Maria Barbara Safianowska oraz Robert Gdowski studiują na tajwańskiej uczelni NCTU, natomiast Marta Magdalena Pucuła jest studentką Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoła Technik Komputerowych i została zaproszona do zespołu przez swoich polskich znajomych.

Ich startujący w kategorii Envisioning Award 2010 zespół Jigga-Dongxi zaprezentował projekt GAIA, który umożliwia kompleksowe zarządzanie informacjami potrzebnymi do rozwoju małych gospodarstw rolnych. Przykładowy rolnik otrzymuje dzięki GAIA informacje potrzebne np. do prowadzenia upraw. Dane są przekazywane m.in. na telefony komórkowe lub komputery przenośne. Dodatkowo rolnicy mogą korzystać z szeregu dodatkowych aplikacji. Drużynie udało zająć się zająć pierwsze miejsce i czek na 8 tys. dolarów.

Kto wygrał w pozostałych kategoriach?

W najważniejszej kategorii, projektowanie oprogramowania, zwyciężył zespół Skeek z Tajlandii, wygrywając przy okazji 25 tys. dolarów. Ich projekt o nazwie eyeFeel pomaga osobom mającym problemy ze słuchem w komunikowaniu się z innymi poprzez technologię rozszerzonej rzeczywistości. Projekt rozpoznaje ruchy twarzy oraz ust, tłumaczy je na język pisany i umieszcza w wirtualnej przestrzeni w formie dymków, niczym w komiksie.

W kategorii projektowanie systemów wbudowanych, gdzie studenci muszą zbudować i zaprogramować od podstaw konkretne urządzenie, wygrała drużyna z Tajwanu. Ich projekt Smarter umożliwia zarządzenie wykorzystaniem energii w domu poprzez system redukujący zużycie prądu przez produkty AGD i RTV. Natomiast najlepszą grę przygotowała ekipa studentów z Filipin. Liderem w kategorii technologie informatyczne, gdzie należy samemu stworzyć, wdrożyć i nadzorować system IT został zawodnik z Chin.

INTERIA.PL - jak co roku - towarzyszyła studentom od samego początku światowych finałów w Warszawie.

Następny finał Imagine Cup odbędzie się za rok w Nowym Jorku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: "Imagine" | Imagine
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy