Reklama

Oto najbardziej energooszczędny pojazd na świecie

Wybudowany przez studentów pojazd szynowe o nazwie Eximus IV ustanowił rekord w corocznym konkursie na najbardziej energooszczędne pojazdy na świecie.

Reklama

Konkurs Delsbo Electric, który odbywa się raz w roku w Szwecji, stawia studentów przed trudnym zadaniem zbudowania superwydajnych pojazdów elektrycznych o napędzie akumulatorowym.

Reklama

Zawodnicy muszą stworzyć własne projekty, a następnie przetestować je na specjalnie wydzielonym torze szynowym o długości 3, 3 km. Cała trasa jest wyposażona w zaawansowany sprzęt pomiarowy, który umożliwia rejestrację danych o osiągach pojazdu z częstotliwością dwóch tysięcy razy na sekundę.

Po przejechaniu linii mety energia zużywana przez każdy pojazd jest dzielona przez liczbę pasażerów na pokładzie. Pojazd zużywający jak najmniej energii wygrywa.

W tym roku zwycięzcą okazał się mistrzowski zespół Eximus, który również w ubiegłym roku przegonił konkurencję. Wykonany przez nich pojazd uzyskał efektywność energetyczną na poziomie 0,517 Wh / osobokilometr, ustanawiając nowy rekord w najbardziej energooszczędnym transporcie osób.

Jak informują sami organizatorzy konkursu Delsbo Electric - wszystkie pojazdy elektryczne, które wzięły udział w tegorocznym konkursie, zużywają mniej energii niż reflektory w zwykłym samochodzie.

 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: energooszczędność | Pojazd | auta elektryczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje