Reklama

Odkryj tajny internet - freenet

Globalna sieć skrywa wiele tajemnic i bynajmniej nie kończy się na Google. Otwieramy bramę do podziemnego, nieocenzurowanego internetu. Możesz tu znaleźć wszystko to, czego nie pokazuje tradycyjna wyszukiwarka.

Internet daje poczucie anonimowości, można w nim znaleźć wiele ciekawych informacji oraz skorzystać z przydatnych usług. Jest dostępny dla wszystkich. Wystarczy aktywne łącze, aplikacja do przeglądania stron i wyszukiwarka.

Ta oficjalna sieć kryje drugie dno. Istnieje bowiem drugi obieg, pozbawiony centralnych serwerów, adresów IP, gdzie sami użytkownicy decydują o zamieszczanych informacjach i nikt ich działalności nie monitoruje. Takim tworem jest właśnie freenet. Pokażemy, jak z niego skorzystać.

Działanie wolnej sieci

Zwykła strona WWW w internecie jest przechowywana na dysku twardym serwera. Wszyscy użytkownicy, którzy się z nią łączą, pobierają ją i wyświetlają na ekranie swoich monitorów. Znane są numery IP strony oraz podłączonego do niej użytkownika. Freenet nie ma żadnych centralnych serwerów. We freenecie rolę serwera pełnią komputery użytkowników, którzy udostępniają miejsce na dyskach twardych oraz swój transfer. Komputery są powiązane w węzły (węzły komunikują się między sobą) i udostępniają sobie fragmenty informacji, które później są scalane.

Reklama

Użytkownik podłączony do freenetu nie wie, skąd pobiera dane, z kim jest połączony i do kogo należą wyświetlane informacje. Pośredniczy w wymianie danych między komputerami. Informacje przesyłane przez komputer użytkownika są zapisywane w pamięci podręcznej. Osoby połączone we freenecie nie wiedzą, w wymianie jakich informacji aktualnie pośredniczą i jakie przechowują czy udostępniają. Wszystkie dane są szyfrowane.

Jak wejść do freenetu?

Do odkrywania zasobów freenetu potrzebujemy specjalistycznej aplikacji. Program podłącza nas do węzłów i łączy z innymi komputerami. Udostępnia też część miejsca na naszym dysku twardym. We freenecie poruszamy się po omacku. Nie ma globalnych wyszukiwarek. Do kolejnych informacji dostajemy się, wyświetlając odnośniki. Tym samym wysyłamy żądanie do komputera z naszego węzła. Jeżeli dana maszyna nie ma tych informacji, przesyła zapytanie do innych węzłów.

Korzystanie z freenetu

Używanie wolnej sieci znacznie się różni od tradycyjnego internetu. Strony nie są przeładowane animacjami i grafikami. Królują tu odnośniki, które prowadzą do treści, zdjęć czy multimediów. Aby rozpocząć eksplorowanie tej strefy, potrzebujesz aplikacji.

Jak to zrobić? W najnowszym numerze PC Format 5/2010" można znaleźć poradnik w 9 krokach, pokazujący nam, jak korzystać z freenetu.

PLUSY

+ Wysoka anonimowość

+ Brak cenzury i filtrowania treści

+ Brak możliwości nakazania usunięcia informacji

+ Bardzo małe prawdopodobieństwo odkrycia, kto i jakie dane udostępnia

MINUSY

- Brak wyszukiwarki,

- Duże wymagania sprzętowo-transferowe (szyfrowanie, udostępnianie),

- Może być wykorzystywany przez przestępców (tutaj zostają niewykryci).

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje