Reklama

Nowy interfejs Firefoksa. Mozilla kopiuje Chrome'a?

Mozilla ujawniła projekty interfejsu następnych wydań swojej przeglądarki. Choć niektóre propozycje można uznać za dość kontrowersyjne, całość wydaje się ciekawą odmianą. Zobacz, jak może wyglądać kolejne wydanie Firefoksa.

Na początku chciałbym odnieść się do komentarzy, jakie pojawiły się w sieci po ujawnieniu projektów interfejsu Mozilli. Wielu recenzentów stwierdziło, że Mozilla upodabnia się do Chrome'a. Czy to prawda?

Reklama

Moim zdaniem nie. W ostatnich latach powstał pewien standard dotyczący wyglądu przeglądarek internetowych i domyślne interfejsy są do siebie bardzo zbliżone. Różnice w postaci oddzielnego pola wyszukiwania lub umiejscowienia przycisku menu nie są na tyle charakterystyczne, by twierdzić, że twórcy przeglądarki kopiują rozwiązania z innej. Idąc tym tokiem rozumowania, najuczciwsze będzie chyba stwierdzenie, że wszyscy kopiują od wszystkich.

Na pokazanych przez Mozillę projektach widać nacisk na odświeżenie wyglądu przeglądarki. Pojawiło się więcej obłości, a o planach Mozilli dużo mówi rozmiar i układ przycisków. Zamiast typowych list można zobaczyć m.in. pole z siatką dużych ikon. W większości projektów są one dużo większe, co sugeruje lepsze dostosowanie przeglądarki do obsługi na urządzeniach dotykowych. Ten sam kierunek zdradza, widoczna w niektórych przypadkach, walka o każdy piksel pionowej rozdzielczości.

Jeden z ujawnionych screenów pokazuje również ciekawy sposób instalowania dodatków poprzez przeciągnięcie ich ze strony na pole menu. Warto przy tym pamiętać, że są to na razie jedynie projekty. Część z nich, zgodnie z komunikatem Mozilli, została już wykluczona.

Mozilla nie podała informacji, której wersji przeglądarki dotyczą projekty. Wdrożenia nowego interfejsu nie zobaczymy zapewne przed debiutem Firefoksa 7, którego wersja deweloperska jest dostępna w kanale Aurora.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: interfejs | Mozilla | Firefox

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje