Reklama

Najlepsi studenci świata w Warszawie - Imagine Cup 2010

W Warszawie rozpoczęła się największa na świecie olimpiada technologiczna - Imagine Cup 2010. Studenci z 69 krajów przybyli pod Pałac Kultury i Nauki. Na miejscu była INTERIA.PL.

Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany po raz ósmy. Studenci z dowolnej uczelni wyższej mogą zgłosić się do zawodów Imagine Cup i zmierzyć ze swoimi kolegami-studentami z całego świata. Głównym organizatorem całej imprezy jest Microsoft.

Reklama

Zobacz raport z Imagine Cup 2010 w Polsce

- Dzisiaj spotykamy się w Warszawie i chcemy rozwiązać najważniejsze problemy ludzkości - przywitał studentów z różnych zakątków świata Jacek Murawski , dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. Do tegorocznej, ósmej już edycji Imagine Cup zgłosiło się 325 tysięcy studentów z ponad 100 państw. Z tej grupy podczas kilkuetapowych eliminacji i lokalnych finałów wyłoniono zespoły, które staną do finałowej rozgrywki. Do Warszawy przyjechało 434 zawodników.

Uczestnicy każdej z kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motyw przewodni konkursu brzmi: "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości".

- Szacunek dla tradycji i wsparcie dla kreatywność - oto, co charakteryzuje Polaków - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, przemawiając na otwarciu Imagine Cup 2010.

Polskę w konkursie reprezentuje zespół fteams z Politechniki Łódzkiej. Magdalena Jonczyk, Grzegorz Glonek, Tomasz Ciejka, Daniel Moliński i Jacek Pintera, czyli fteams, zostali wybrani na reprezentantów Polski podczas finałów krajowych Imagine Cup, które odbyły się 19 maja. W trakcie finałowych prezentacji zademonstrowali projekt interPeter, który jest automatycznym tłumaczem języka migowego na język naturalny i odwrotnie. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnością słuchową mogą samodzielnie porozumiewać się z osobami słyszącymi w czasie rzeczywistym. Opiekę merytoryczną nad drużyną fteams sprawuje dr inż. Jarosław Koszuk.

- Jesteście liderami jutra. To wy będziecie tworzyć technologie, o którym nam nawet jeszcze nie śniło - zagrzewał do walki studentów Jon Perera, szef Microsoft Education. Potem na scenie pojawił się zespół Zakopower.

Studenci z całego świata - Imagine Cup 2010:

Studenci przez najbliższe dni będą prezentować swoje projekty w salach Pałacu Nauki i Kultury. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 8 lipca w Operze Narodowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje