Najgroźniejsze wulkany - nie jesteśmy przygotowani na ich erupcję

Wulkanolodzy ostrzegają przez nadchodzącymi, silnymi erupcjami i sugerują, że powinniśmy być na nie lepiej przygotowani. Wybuchy potężnych wulkanów mogłyby spowodować gigantyczne zagrożenie i poważnie zachwiać infrastrukturą, komunikacją, a nawet finansami na całym świecie.

Ostatnia katastrofalna dla ludzkości erupcja miała miejsce w 1815 roku, kiedy wybuchł wulkan Tambora w Indonezji. W wyniku wybuchu zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a powstała przy okazji gigantyczna anomalia pogodowa spowodowała "rok bez lata" w 1816, który objął Europę i Amerykę Północną.

Obecnie zespół geologów oraz wulkanolgów twierdzi, że ludzkość nie jest przygotowana na podobną katastrofę. Badacze nalegają, aby podjąć odpowiednie środki, które pozwolą przygotować się na kolejną, gigantyczną erupcję, której nadejście jest nieuchronne.

Reklama

Eyjafjallajökull i spółka

Ostatnie najsilniejsze erupcje to Wybuch Mount St Helens w 1980 roku oraz wybuch Mount Pinatubo na Filipinach w 1991 roku. Erupcje osiągnęły odpowiednio siłę VEI-5 oraz VEI-6. Prawdopodobnie wybuch o sile VEI-7 byłby katastrofalny i spowodowałoby gigantyczne zniszczenia, na które nie jesteśmy przygotowani.

Osiem lat temu erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull osiągnęła jedynie stopień VEI-3, jednak spowodowała gigantyczny paraliż komunikacji na półkuli północnej. Straty te oszacowano na 5 miliardów dolarów.

Naukowcy powinni zacząć przygotowywać scenariusze na wypadek wybuchu o minimalnej siłę VEI-7. Najważniejsze informacje to jak pył wulkaniczny wpłynie na pobliskie arterie komunikacyjne oraz siedliska ludzkie. Kolejnym istotnym zagadnieniem jest stałe monitorowanie wulkanów i przewidywanie silnych erupcji.

Najgroźniejsze wulkany świata

Badacze wytypowali wulkany, które mogą stać się zagrożeniem w przyszłości. Należą do nich m. in. wulkan Taupo znajdujący się w Nowej Zelandii oraz irański Demawend, który znajduje się tylko 50 km od Teheranu.

 Wulkanolodzy podkreślają, że przygotowanie się na mniejsze erupcje jest równie ważne. Obecne możliwości monitorowania aktywności sejsmicznej pozwalają na coraz lepszą profilaktykę, jednak wciąż może być to niewystarczające.


Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: wulkany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy