Reklama

Muzyka na wynos - jak kupić odtwarzacz MP3

Na pierwszy rzut oka dość łatwo wybrać nowy odtwarzacz MP3. Jednak bogata oferta i coraz silniejszy podział na specjalizowane kategorie sprzętu sprawia, że szybko zakręci się w głowie. Doradzamy, jak sprawdzić, jakiego urządzenia naprawdę potrzebujemy, by nie żałować wydanych pieniędzy.

Reklama

Odtwarzacze MP3 wciąż dobrze się sprzedają, bo wiele osób potrzebuje małego urządzenia, które zabierze np. na poranny jogging. Ale rzut oka na oferty sklepów wystarczy, by przekonać się, że konkurencja ze strony większych odtwarzaczy wideo jest poważna. Z drugiej strony zaś warto przemyśleć, czy funkcji osobnego odtwarzacza MP4 nie przejmie z powodzeniem multimedialny telefon. To, z jakiego urządzenia będziemy najbardziej zadowoleni, zależy głównie od tego, czego się spodziewamy po odtwarzaczu.

Odtwarzacze tylko do muzyki

Reklama

Najmniejsze i najprostsze odtwarzacze MP3 wyróżnia jedna cecha: potrafią odtwarzać tylko muzykę, żadnych klipów wideo. Czy jest więc sens je kupować? Tak, ale jedynie wtedy, gdy potrzebujesz małego, przenośnego "grajka", który na odtwarzanie muzyki nie zrujnuje np. baterii telefonu komórkowego.

Cechy dobrego sprzętu

Wybierając odtwarzacz MP3, należy zatem zwracać uwagę głównie na trzy rzeczy: pojemność wbudowanej pamięci, wielkość urządzenia i wygodne menu nawigacyjne. Pierwsza kwestia jest prosta: im większa wbudowana pamięć, tym lepiej. 8 GB powinno wystarczyć aż nadto na pomieszczenie sporej kolekcji muzyki (ok. 150 godzin audio w jakości 128 Kb/s). Optymalnym wyborem jest odtwarzacz z czytnikiem na karty microSD. Wtedy łatwo zwiększyć pojemność.

Dwie pozostałe cechy łączą się ze sobą, bo im mniejszy odtwarzacz, tym z reguły trudniej o funkcjonalne menu nawigacyjne, a także ekran. W odtwarzaczach mających więcej funkcji nawet mały ekran będzie już niezmiernie przydatny, by odnaleźć daną pozycję bez konieczności korzystania z mało przyjaznej formuły menu czytanego na głos. Na ekranie odczytasz też zwykle tagi (tytuł czy wykonawcę) piosenek, a na większych urządzeniach nawet okładki albumów. Optymalnym wyborem jest urządzenie z cienkim, ale podłużnym ekranem, bo z łatwością wyświetlą się na nim długie napisy.

Ważne jest, czy sprzęt po podłączeniu przez USB zgłasza się jako pamięć flash czy odtwarzacz multimedialny. Pierwszy wariant jest bardziej uniwersalny i wygodniejszy, bo pozwala przegrywać pliki pod każdym systemem, dowolnym menedżerem plików, a drugi wymaga zwykle korzystania ze specjalnego oprogramowania do obsługi empetrójki.

Potrzebne funkcje

Ważna funkcja odtwarzacza to rodzaje formatów, do których rozpoznawania jest przystosowany. Chodzi głównie o to, co poza MP3 urządzenie jest w stanie odtworzyć. Przyjrzyj się temu, jeśli masz muzykę w formacie OGG, MP4, MPC, FLAC czy WMA. Przydatnymi funkcjami są radio i dyktafon, choć jeśli potrzebujesz odtwarzacza tylko do umilania sobie czasu w podróży, ta druga funkcja nie jest niezbędna. Warto sprawdzić też, czy odtwarzacz obsługuje playlisty w standardowych formatach, jak M3U - łatwo stworzysz taką na domowym pececie.

Ważne elementy wyposażenia to takie szczegóły, jak: klips mocujący odtwarzacz wewnątrz kieszeni spodni czy kurtki oraz uchwyt pozwalający zawiesić go na smyczy. Jedynie niektóre empetrójki mają wbudowany głośnik, pozwalający odtworzyć muzykę na głos. To jednak raczej zbędny gadżet.

Odtwarzacze MP4 z obsługą wideo

Jeżeli zależy ci na oglądaniu na ekranie odtwarzacza krótkich filmów i zdjęć, wybierz jedno z popularnych urządzeń MP4. Mają one sporo cech wspólnych z MP3, więc i na podobne kwestie należy zwracać uwagę. Dodatkowo warto zainteresować się tym, co różni te dwie kategorie sprzętu.

Większe możliwości

Dobry player MP4 powinien mieć dobrej wielkości wyświetlacz. Minimum to przekątna o długości 3 cali (7,5 cm). Mniejszy ekran szybko zmęczy oczy. Ważna jest też rozdzielczość ekranu. Na małych empeczwórkach, np. z ekranem 160x112 pikseli, odtwarzany film będzie miernej jakości ze względu na duże pogorszenie jakości wideo. Warto też zwrócić uwagę, czy i jakie parametry obrazu, np. jasność i kontrast, da się regulować.

W najnowszym numerze ""PC Format" - 01/2011 redakcja przygotowała konkretne propozycje najciekawszych odtwarzaczy. Jakie to urządzenia? Odpowiedź w magazynie "PC Format - 02/2011"

Wiele odtwarzaczy MP4 ma wbudowane dodatkowe aplikacje, takie jak np.: minigry, kalkulator czy kalendarz. Nie powinny być one jednak żadnym wyznacznikiem jakości. Bez klawiatury, choćby takiej, jak w komórkach, korzystanie z tych gadżetów jest trudne. Bardziej wartościowymi funkcjami są odtwarzanie e-booków czy przeglądanie zdjęć. Niestety, ta pierwsza funkcja czyta zwykle tylko pliki TXT, rzadko PDF. Trudno też o player potrafiący otworzyć zdjęcie w innym formacie niż BMP i JPG, nierzadko też są otwierane jedynie pliki o małej rozdzielczości (do 2, 3 megapikseli). Najciekawszym dodatkiem mógłby być aparat fotograficzny z funkcją nagrywania wideo. Jednak niewiele odtwarzaczy jest w niego wyposażonych, a nawet jeśli, to jego jakość jest marna. Lepiej więc zwrócić uwagę na złącza, np. gniazdo wideo, umożliwiające podłączenie odtwarzacza bezpośrednio do telewizora, co umożliwi oglądanie wideo czy zdjęć na większym ekranie, np. u znajomych (jeżeli weźmie się ze sobą odpowiedni kabel).

Z konwersją czy bez?

Główną różnicą między odtwarzaczami MP3 i MP4 jest możliwość odgrywania filmów przez te drugie. Niestety, nie odbywa się to bez problemów. Przeszkodą jest tu liczba obsługiwanych przez urządzenie formatów wideo. Tylko nieliczne odtwarzacze potrafią odczytać film przegrany bezpośrednio z PC, np. popularne pliki DivX, XviD czy WMV. A nawet jeśli potrafią, często też nie radzą sobie z rozmiarem wideo - oryginalny obraz nawet o rozdzielczości bliskiej SD (720x480 pikseli) jest za duży, by słabe procesory tych urządzeń płynnie przeskalowały go na potrzeby maleńkiego ekranu. Oprócz rozdzielczości ograniczeniem jest zwykle liczba technik użytych do kompresji filmu. Najczęściej obsługiwane są tylko filmy utworzone w standardowych profilach kodeków.

Dlatego, zanim będzie można obejrzeć film w podróży na odtwarzaczu MP4, trzeba będzie go odpowiednio przygotować. Do większości urządzeń producent dołącza specjalne oprogramowanie, które wykona odpowiednie przeskalowanie filmu, połączone z konwersją na format obsługiwany przez odtwarzacz. Ale nawet w lepszych odtwarzaczach, obsługujących wideo zakodowane DivX em, konieczne może być samodzielne zmniejszenie rozdzielczości filmu.

Multimedialne telefony w roli odtwarzaczy

Biorąc pod uwagę sporo ograniczeń, jakimi cechują się dziś odtwarzacze MP4, a także coraz lepsze wyposażenie komórek, zwłaszcza rozwijającego się silnie rynku smartfonów, warto zadać sobie pytanie, czy inwestycja w taki player w ogóle ma sens. Dobra "muzyczna" komórka też wiele potrafi, o smartfonie nie wspominając. Zaletą takiego rozwiązania jest konieczność używania jednego urządzenia mniej - słuchając muzyki, nie przegapimy rozmowy telefonicznej. Wadą muzycznych telefonów jest to, że odtwarzanie muzyki (filmów jeszcze bardziej) dość szybko rozładowuje akumulator telefonu.

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje