Reklama

Macintosh - od zera do komputera

Macintosh (dla przyjaciół - Mac) to komputer alternatywny w stosunku do pecetów uzbrojonych w Windows. Oto historia komputerów Apple, które pomimo tego, że zajmują jedynie 4,42 proc. światowego rynku, są takie modne.

Wszystko zaczęło się w późnych latach siedemdziesiątych, kiedy jeden z pracowników Apple'a, Jef Raskin, wpadł na pomysł stworzenia komputera przyjaznego użytkownikowi. Tak zrodził się Macintosh - jeden z najbardziej rozpoznawalnych komputerów świata.

Reklama

Historia powstawania kolejnych wersji Macintosha obfituje w ogromne pieniądze, sukcesy i porażki oraz morał, że z prawdziwej pasji może zrodzić się coś naprawdę wielkiego.

Przy kawie i ciasteczku...

Możemy sobie wyobrazić grupę młodych ludzi, zapaleńców, którzy całymi dniami zastanawiali się: "jak to zrobić?". Pracowali troszeczkę na uboczu, bo Apple było w tym czasie zajęte rozwojem innych projektów związanych z komputerami. Macintosh mógł powstawać, ale jego losy nie były oczkiem w głowie Stevena Jobsa.

Nasi bohaterowie włożyli w swoje dzieło wiele serca. Jedni myśleli o oprogramowaniu, inni skupiali się na obniżaniu kosztów produkcji i nieustannym ulepszaniu komputera. Mózgiem technicznej części operacji był Burrell Smith. To dzięki niemu udało się stworzyć urządzenie o wysokiej jak na tamte czasy wydajności. Tak wszystko się zaczęło.

Pan Praca wzbogaca

Projekt poważnie zainteresował młodego Jobsa. Dotychczasowy flagowy komputer Apple'a, był zdecydowanie mniej atrakcyjny marketingowo. Dlatego też uwaga Steve'a skupiła się na Macintoshu. Może nawet trochę za bardzo, bo przez liczne konflikty zespół opuścił Jef Raskin.

Marketingowy młyn ruszył w 1984 roku, kiedy to podczas Super Bowl wyemitowano słynną reklamę nawiązującą wyraźnie do książki "Rok 1984" Orwella. Dwa dni później, 24 stycznia 1984 r., komputer trafił do sprzedaży. Towarzyszyła temu specjalna prezentacja prowadzona przez Jobsa.

Materiał filmowy z tego wydarzenia pokazuje niezwykle entuzjastyczną reakcję widowni na widok możliwości najnowszego produktu Apple'a. To był przełom. Nie wszyscy jednak to dostrzegli, głównie przez wygląd interfejsu użytkownika, zastosowanego w Macintoshu 128K. Interfejs wizualny miał swoich przeciwników. Cena nowego komputera? Ponad 20 tys.zł.

Apple Macintosh 128k - spojrzenie po latach:

W drodze do Chin

Jeszcze w tym samym roku Apple wykupiło wszystkie powierzchnie reklamowe w specjalnym wydaniu "Newsweeka", poświęconym wyborom w USA, co w sumie kosztowało ponad 2,5 mln dolarów.

Wkrótce potem zaczęło pojawiać się coraz więcej profesjonalnych aplikacji na Macintoshe, m.in. znany wszystkim Photoshop i QuarkXPress - oprogramowanie służące do składu składu i łamania tekstów (DTP).

Nastał okres wewnętrznych potyczek pracowników Apple'a i walki o naprawdę wielkie pieniądze. Steve Jobs nie zgadzał się z ówczesnym CEO Apple'a, Johnem Sculleyem, co do dalszego rozwoju firmy. Wtedy w jego głowie zrodziła się pewna myśl... Pewnego dnia, kiedy Sculley siedział już wygodnie w samolocie do Chin, Jobs postanowił przejąć firmę. Lojalni pracownicy szybko jednak poinformowali CEO o planach jego podopiecznego, przez co podstęp zakończył się niepowodzeniem.

Jobs odpuścił - w 1985 roku, w wyniku braku porozumienia z Johnem Sculleyem zwolnił się z firmy, a Apple bez Steve'a funkcjonowało dłużej niż mogło się to wydawać.

Najlepszy Macintosh w historii

Jeżeli spojrzymy na ten okres z perspektywy czasów nam współczesnych, zobaczymy, że Macintosh 128K posiadał dokładnie takie same wady jak większość produktów Apple'a obecnych na rynku obecnie. Użytkownicy szybko zaczęli dostrzegać brak możliwości łatwej rozbudowy sprzętowych możliwości urządzenia.

W przypadku pierwszego Macintosha najbardziej narzekano na niewystarczającą ilość pamięci operacyjnej. Dlatego też w 1986 roku pojawił się Macintosh Plus - z 1MB pamięci RAM, z możliwością rozszerzenia do 4MB. Komputer pozwalał także na podłączenie wielu peryferii oraz odczyt dyskietek o podwyższonej pojemności.

Plus sprzedawał się tak dobrze, że z rynku wycofano go dopiero w 1990 roku. Cztery lata świetności jednego modelu w firmie Apple to rzadko spotykany wyjątek.

Dalszy kierunek rozwoju

Następny Macintosh - Macintosh II - wykorzystywał najnowszy procesor Motoroli, taktowany zegarem o częstotliwości 16MHz. Pojawiła się również możliwość podłączenia kilku monitorów oraz obsługi kolorowej grafiki.

W roku 1988 Apple postanowiło zawalczyć o wyłączne prawa do wykorzystywania graficznego interfejsu użytkownika, co spotkało się z odmową sądu w sprawie wytoczonej firmie HP i krytyką ze strony środowisk zajmujących się tworzeniem oprogramowania komputerowego. Powstawały kolejne wersje komputerów Apple, jednak w momencie wypuszczenia na rynek Windowsa 3.0 Apple straciło swój największy argument - wydajny graficzny system operacyjny.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: apple | Steve Jobs

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje