Reklama

Koszerny Facebook dla ortodoksyjnych Żydów

Teza, że internet to siedlisko i źródło wszelkiego grzechu nie jest nowa, jednak serwisy społecznościowe to pokusa nie do odparcia. Jak wybrnąć z tej sytuacji? To proste - w Izraelu postał koszerny Facebook dla ultraortodoksyjnych Żydów.

Liczący 25 lat Jakob Swisa, mieszkaniec Kfar Chabad, postanowił pogodzić wymogi swojej wiary ze specyfiką serwisów społecznościowych. Efektem jego starań jest FaceGlat - odpowiednik Facebooka zgodny z systemem wartości ortodoksyjnych Żydów. Co to oznacza w praktyce?

Reklama

FaceGlat uniemożliwia kontakty między osobami różnych płci, serwis nie wyświetla również zdjęć i reklam uznanych za "nieobyczajne". Ciekawą funkcją jest możliwość definiowania przez użytkowników listy słów, które będą blokowane w komentarzach. Złośliwi internauci dość szybko znaleźli jednak lukę w zabezpieczeniach FaceGlat. Mężczyźni bez problemu mogą, nawet po podaniu prawdziwych personaliów, założyć konto jako kobiety i obejść ograniczenie, które miało być głównym atutem serwisu.

Dość ciekawie brzmi argumentacja, jakiej używa Jakob Swis dla uzasadnienia istnienia FaceGlat: "Ludzie bogobojni i troszczący się o swoje dzieci nie mogą tolerować reklam i zdjęć, które widzą na zwykłym Facebooku. Znam osobiście ludzi, którzy podupadli na duchu z powodu rzeczy, na które się tam natknęli".

Warto przypomnieć, że platforma społecznościowa skierowana do internautów, dla których wiara i kwestie światopoglądowe mają istotne znaczenie, powstała również w Polsce i osiągnęła pewien sukces. Do istniejącego od 2008 roku serwisu Przeznaczeni.pl zapisało się ponad 250 tys. internautów.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

Dowiedz się więcej na temat: Facebook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje