Komputer przepowie, kto złamie prawo

Kryształowe kule odejdą w niepamięć, gdy uda się wszystko przewidzieć za pomocą algorytmu. Także to, kto popełni czyn karalny po raz drugi. Powiało "Raportem mniejszości"? Słusznie.

Profesor Richard Berk z Uniwersytetu w Pensylwanii opracował program komputerowy, z którego korzystają już policjanci i kuratorzy w Filadelfii i Baltimore. Teraz Berk dostał 228 tysięcy dolarów na opracowanie programu, z którego będzie korzystać stanowa komisja wydająca decyzje w sprawie zwolnień warunkowych z więzień w Pensylwanii.

Reklama

System bierze pod uwagę tysiące informacji odnośnie skazanego i jego zachowania w więzieniu oraz daty powrotu na wolność. Na tej podstawie wynajduje prawidłowości w postępowaniu grup osób i tworzy profile, które służą do określenia, jak prawdopodobne jest, że dana osoba znów popełni przestępstwo.

Na przykład mężczyźni wychodzący z więzienia przed ukończeniem 30 lat, którzy pierwsze kłopoty z prawem mieli prze 13 rokiem życia to "pewniacy". Właśnie oni najczęściej trafiają do więzienia ponownie.

Najlepiej byłoby zamknąć wszystkich i po kłopocie. Wtedy tylko przemoc w celach pozostawałaby problemem...

Anna Piwnicka

Dowiedz się więcej na temat: komputer

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje