Reklama

Joomla - Królowa polskich stron www

Firma home.pl postanowiła zbadać, jakie aplikacje wykorzystywane są najczęściej przy tworzeniu stron www w Polsce. Liderem zestawienia została popularna Joomla zastosowana na 43 proc. stron internetowych.

Joomla, a właściwie Joomla! to jeden z trzech najpopularniejszych systemów zarządzania treścią w Polsce. Joomle stworzył zespół deweloperów wcześniej odpowiedzialny za Mambo. Od pierwszej wersji stworzonej w 2005 roku system sukcesywnie zdobywał popularność aż osiągnął wiodącą pozycję. Dwa pozostałe powszechnie stosowane systemy określane angielskim skrótem CMS to WordPress i Drupal. WordPress odnotowany został na 26 proc. stron hostowanych w home.pl, a Drupal na 8 proc. stron. W zestawieniu znalazł się również Moodle z wynikiem 3 proc.

- Wyniki wykorzystania różnych rodzajów CMS w utrzymywanych na naszych serwerach stronach WWW nie były dla nas zaskoczeniem. Pomimo wyróżniających się mocno aplikacji stale wspieramy szeroką kompatybilność naszego oprogramowania. To na co należy zwrócić uwagę, to rosnąca popularność systemu WordPress, który stworzono z myślą o użyteczności dla blogerów. Przyczyniło się do tego zintegrowanie linii rozwojowych platformy blogowej i standardowej w wersji 3.0 - podsumowuje wyniki Jan Zaborowski, Product Manager usług hostingowych home.pl.

Reklama

Wyniki zaobserwowane przez home.pl pokrywają się z rosnącą popularnością platformy WordPress, którą możemy obserwować na świecie. Oprogramowanie WordPress 3.0 przekroczyło niedawno imponującą sumę 30 mln pobrań, a najnowsza wersja 3.1 zbiera pozytywne recenzje. Dodatkowo platforma wordpress.com szczyci się sumą 6 mln zarejestrowanych użytkowników.

Pozostałe popularne aplikacje instalowane na stronach WWW to m.in. system relacji z klientami Sugar CRM (5 proc.), często używane galerie Galery2 (4 proc.) i Coppermine Gallery (2 proc.) oraz podstawa do budowania forów dyskusyjnych phpBB (4 proc.).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje