Reklama

Jak wybrać telewizor LCD

W dobie panowania płaskich telewizorów, technologia LCD cieszy się coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego odbiornika? Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor LCD?

Płaski ekran to dla wszystkich osób planujących zakup nowego telewizora wybór niemal oczywisty, jednak decyzja co do konkretnej technologii jest już bardziej problematyczna. Największym powodzeniem cieszą się odbiorniki LCD, a firmy badawcze prognozują kolejne wzrosty - według DisplaySearch w 2010 roku kupimy ponad 180 milionów odbiorników LCD na całym świecie, a więc o 24 proc. więcej w porównaniu do roku 2009. W Polsce sukces technologii ciekłokrystalicznej wynika głównie z popularności, jaką cieszą się telewizory o niewielkiej przekątnej ekranu (29'' lub 32''). Zanim jednak dokonamy ostatecznego zakupu, warto wiedzieć, z czym wiąże się wybór odbiornika ciekłokrystalicznego.

Kiedy wybrać LCD?

Reklama

- do małych mieszkań lub pomieszczeń (sypialnia, kuchnia), gdzie ograniczony metraż wymusza zakup telewizora o niewielkiej przekątnej ekranu - w przypadku LCD dostępne są ekrany nawet 19-calowe

- do nasłonecznionych mieszkań - duża jaskrawość obrazu, jaką charakteryzują się odbiorniki ciekłokrystaliczne, sprawdzi się w jasnych pomieszczeniach

- gdy telewizor przeznaczony jest głównie do oglądania programów telewizyjnych w ciągu dnia

- gdy nie korzystamy z sygnału analogowego

- do wyświetlania obrazów statycznych, np. zdjęć

Kiedy LCD sprawdzi się gorzej?

- podczas transmisji sportowych, kiedy istotne jest bardzo dobre odwzorowanie dynamicznego ruchu,

- podczas grania - z zebranych przez Centrum Dobrego Obrazu opinii profesjonalnych graczy wynika, iż preferują oni technologię plazmową ze względu na mniejsze zmęczenie oczu oraz naturalne odwzorowanie barw,

- podczas oglądania telewizji w większym gronie - odbiorniki LCD, zwłaszcza tańsze modele, wciąż zapewniają relatywnie niewielki kąt patrzenia na ekran bez efektu utraty jakości obrazu,

- w pokoju kinowym konesera, który przede wszystkim zwraca uwagę na wierne odwzorowanie barw oraz głęboką czerń,

- podczas wieczornego oglądania telewizji - w ciemnych pomieszczeniach kolory wyświetlane na ekranie LCD są jaskrawe i nienaturalne.

O czym należy pamiętać przed wizytą w sklepie?

Na początku musimy sobie uświadomić, że obraz, jaki widzimy na ekranie sklepowego odbiornika, różni się znacznie od obrazu wyświetlanego na tym samym telewizorze w domowym zaciszu. Dlaczego? Po pierwsze producenci oferujący sprzęt w dużych salonach sprzedaży chcą wyróżnić swoje produkty na tle konkurencji poprzez zbyt wysokie ustawienie poziomu jasności i kontrastu. Dzięki temu kolory są jaskrawe i przyciągające wzrok, a tym samym zachęcające do zakupu. Taki obraz nie ma jednak nic wspólnego z naturalnym odwzorowaniem barw. Dlatego po zainstalowaniu telewizora w mieszkaniu powinno się dostosować ustawienia do warunków domowych.

Inną rzeczą wpływającą na ocenę odbiorników w sklepie jest prezentowanie na nich materiałów demonstracyjnych przygotowanych przez producentów w taki sposób, aby obraz wyglądał jak najbardziej atrakcyjnie. Jednak parametry tych filmów różnią się zdecydowanie od programów emitowanych poprzez sygnał stacji telewizyjnych.

I ostatnia rzecz - intensywne i bardzo jasne oświetlenie stosowane w salach sprzedażowych zdecydowanie różni się od oświetlenia domowego, co wpływa na postrzeganie obrazu prezentowanego na ekranach w sklepie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie LCD?

Przeciwnicy technologii ciekłokrystalicznej krytykują ją przede wszystkim za zbyt jaskrawe i nienaturalne kolory oraz za niewielką głębię czerni, która podczas wyświetlania obrazu jest w zasadzie ciemnoszara. W przypadku telewizorów LCD mówi się też o problemach w płynnym odwzorowaniu dynamicznego ruchu oraz niewielkim kącie patrzenia, pod którym można oglądać filmy bez utraty jakości obrazu. Producenci wprowadzają więc rozwiązania, które mają udoskonalić technologię LCD. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

1. LCD a LED LCD

Telewizory z podświetleniem LED są obecne na rynku już od jakiegoś czasu, jednak nadal to rozwiązanie jest mylnie nazywane zupełnie nową technologią. Wyjaśnić więc należy, że odbiorniki LED LCD posiadają taka samą matrycę ciekłokrystaliczną, jak zwykłe LCD. Różnią się jedynie sposobem podświetlenia ekranu. W LCD wykorzystuje się lampy fluorescencyjne, natomiast drugie rozwiązanie opiera się na dużej liczbie diod LED, które rozmieszczone są na dwa sposoby:

- w sekcjach za matrycą (w tym przypadku jasność diod dostosowuje się do stopnia zaciemnienia wyświetlanego obrazu),

- wzdłuż krawędzi ekranu, gdzie dodatkowo stosuje się panel ułatwiający równomierne rozprowadzanie światła.

Telewizory z podświetleniem LED, w porównaniu do tradycyjnych LCD, uzyskują lepszy kontrast, większą głębię czerni, są również bardziej energooszczędne. Dodatkowo żywotność tych odbiorników zwiększa się do nawet 100 tys. godzin. Jednak osoby rozważające zakup LED LCD powinny przygotować się na dużo większy wydatek, niż w przypadku zwykłego LCD.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje