Reklama

Jak bezpiecznie latać dronem

Miej świadomość wpływu otoczenia

Decydując się na lot, musisz mieć świadomość  wpływu otoczenia na lot Twojej maszyny. najważniejsze jest to aby niedoświadczony pilot nie latał w silnym wietrze. Można przyjąć, że bezpieczna prędkość wiatru wynosi do 5 m/s. Powyżej tej wartości latanie będzie utrudnione, szczególnie w przypadku dronów bez stabilizacji GPS.

Reklama

Należy też pamiętać, że wszystko, co metalowe i elektryczne zakłóca pole magnetyczne. Każdy większy metalowy obiekt (np. samochód) może wpływać na pracę kompasu drona. To samo dotyczy urządzeń elektrycznych oraz linii wysokiego napięcia - wszędzie, gdzie płynie prąd, pojawia się pole elektromagnetyczne, a ono zakłóca pracę kompasu. Jeśli więc dron posiada kompas i GPS (które zawsze ze sobą współpracują), trzeba uważać na to, by latać z dala od tego typu elektromagnetycznych zakłóceń. Startowanie z dachu samochodu to zły pomysł! 

Czy wiesz, że również słoneczna pogoda może wpływać na lot? W dużym skrócie: promienie słoneczne wpływają na pole magnetyczne ziemi. Drony wyposażone w kompas i GPS są wrażliwe na taki wpływ. Określa się go za pomocą tzw. indeksu Kp, który opisuje jak bardzo danego dnia pole magnetyczne ziemi jest zakłócone przez słońce. Jeśli indeks ten jest wyższy niż 4, lepiej tego dnia nie latać, bo dron może mieć kłopoty z nawigacją i stabilizacją. Kiedy indeks jest równy 4, należy zachować szczególną ostrożność. Przy niższych indeksach można latać bezpiecznie. 

Ćwiczenie czyni mistrza

Latanie dronem jest umiejętnością, która wymaga wielu prób i powtórzeń zanim nabierze się wprawy. Dlatego pierwsze loty trzeba wykonywać w miejscu, które sprzyja skupieniu się tylko na sterowaniu dronem. Na początek warto poćwiczyć starty, lądowania i utrzymanie drona w jednym punkcie. Zacznij z dronem skierowanym tyłem do siebie, utrzymując go w tej pozycji ułatwisz sobie orientację. Kiedy opanujesz podstawowe elementy lotu, możesz zacząć krążyć po okolicy, ale utrzymuj drona blisko siebie. Unikaj sytuacji gdy dron jest na tyle daleko, że nie będziesz widzieć gdzie jest jego przód, a gdzie tył. Utrzymanie świadomości orientacji drona jest dużo trudniejsze niż może się to początkowo wydawać.

Dowiedz się więcej na temat: drony | latanie dronem

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje