Imagine Cup 2012 na start

W Sydney rozpoczęły się największe na świecie igrzyska technologii - Imagine Cup. Studenci z całego świata będą walczyć o tytuł najlepszych. Wśród nich nie zabrakło Polaków.

- Z dumą gościmy osoby takie jak wy, które chcą rozwiązywać najtrudniejsze problemy świata - przywitała studentów Julia Eileen Gillard, premier Australii. Do finałów światowych zakwalifikowało się ponad 350 studentów z 75 krajów. W sumie 106 drużyn, które razem zdobędą 175 tys. dolarów przeznaczonych na nagrody. - Szansa puka do drzwi, musicie to wykorzystać - zachęcał do walki studentów Walid Abu-Hadba, wiceprezes działu Developer & Platform Evangelism Group w firmie Microsoft.

Kto reprezentuje Polskę w Sydney?

Chociaż podróż z Polski trwała ponad 30 godzin, 10 naszych studentów reprezentujących polskie uczelnie jest gotowa dać z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej. Nikt tu nie myśli o zmęczeniu - wszyscy są skupieni na swoich prezentacjach, chcąc wypaść jak najlepiej przed panelami sędziowskimi.

Zespół ARMED z Wojskowej Akademii Technologicznej zwyciężył krajowe finały konkursu Imagine Cup 2012 w kategorii Projektowanie Oprogramowania przestawiając aplikację Saper na Windows Phone, która umożliwia wykrywanie materiałów wybuchowych w terenie. W Sydney polska drużyna będzie konkurować z zespołami z 71 krajów. Na drodze do finałów krajowych zespół ARMED pokonał 49 innych drużyn z Polski, startujących w tej najbardziej prestiżowej kategorii Imagine Cup. Aplikacja SAPER na Windows Phone wykrywa i analizuje, jaki rodzaj miny bądź niewypału znajduje się w ziemi. Dzięki połączeniu z GPS niebezpieczeństwo jest lokalizowane na mapie oraz odpowiednie służby zostają powiadomione, aby rozbroić wykryty materiał. Zidentyfikowanie niebezpiecznego obiektu możliwe jest dzięki przeanalizowaniu zmian w polu magnetycznym przy użyciu magnetometru w telefonie. Zespół przetestował już swoje rozwiązanie w realnych warunkach na poligonie.

Reklama

Studenci z zespół Flexify z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą reprezentować Polskę w kategorii Kinect Fun Labs Challenge. Naszymi konkurentami podczas finałów światowych będzie Brazylia oraz Stany Zjednoczone. Zespół Flexify stworzył oprogramowanie Reh the Dragon. Tworzy ono z sensora Kinect urządzenie służące do rehabilitacji dzieci poprzez kompleksowy program do ćwiczeń oparty na zabawie. Przykładowo, dzieci korzystając z piłki stosowanej przy rehabilitacji, sterują małym smokiem, przy okazji śledząc jego historię.

W kategorii Windows Phone Challenge uczestnicy mieli za zadanie stworzyć aplikację, która będzie miała istotny wpływ na kreowanie lepszego świata pomagając w codziennym życiu rozwiązywać najistotniejsze problemy społeczne. Zwycięzców w tej kategorii wyłoniono po dwóch etapach rozgrywanych globalnie. Wśród trzech najlepszych zespołów na całym świecie znalazła się jednoosobowa formacja The Stack z Politechniki Gdańskiej w osobie Karola Stosika zaraz obok drużyn z Egiptu i Finlandii, z którymi będzie rywalizował w Sydney o pierwsze miejsce. Polska aplikacja konkursowa - ZZ Braille Reader umożliwia naukę alfabetu Braille'a w telefonie.

Zobacz 5 najlepszych projektów polskich studentów w kategorii Projektowanie Oprogramowania:

Czym jest Imagine Cup?

Imagine Cup to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów, którzy wierzą, że możliwe jest tworzenie rozwiązań, które czynią świat lepszym, a sposób, w jaki żyjemy łatwiejszym. W tym roku ten coraz popularniejszy konkurs obchodzi swój 10. jubileusz. Zgłosiła się do niego rekordowa liczba 4500 studentów z Polski. Również w kategorii projektowanie oprogramowania - sztandarowej kategorii konkursu, nigdy dotąd nie zgłoszono tylu projektów.

Raport specjalny INTERIA.PL z Imagine Cup 2012

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy