Reklama

Ile kosztuje odzyskiwanie danych

Wybór firmy

Jeśli decydujesz się na skorzystanie z usług firmy odzyskującej dane, warto udać się do renomowanego usługodawcy. To szczególnie ważne przy wszelkich uszkodzeniach fizycznych, które wymagają otwarcia obudowy dysku. Powierzenie nośnika w przypadkowym osobom może tylko pogorszyć sprawę, tym bardziej że profesjonalne firmy zazwyczaj żądają znacznie wyższych opłat w sytuacji, gdy muszą poprawiać czyjeś błędy.

Reklama

Jeśli masz pewność, że błąd ma charakter logiczny, zamiast oddawać nośnik przypadkowej osobie, lepiej sam spróbuj, przestrzegając jednak procedury stosowanej przez profesjonalistów, podłączyć dysk do innego komputera. Używaj oprogramowania, które skanuje powierzchnię w trybie tylko do odczytu.

Ceny usług

Odzyskiwanie danych nie jest niestety tanią usługą, więc musisz się przygotować na wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od nośnika, jego pojemności i rodzaju uszkodzenia. W przypadku dysków twardych relatywnie tanie jest odzyskiwanie danych utraconych w wyniku skasowania lub błędów logicznych. Jeśli w grę wchodzą uszkodzenia sprzętowe, które zmuszają do rozebrania napędu, koszty rosną gwałtownie.

Za odzyskanie danych bez konieczności rozbierania dysku firmy liczą od 500 do 2500 zł. Koszt zależy zarówno od stopnia komplikacji, jak też od pojemności nośnika. Jeśli konieczna jest ingerencja w mechanizm napędu, cena rośnie do ok. 1500-6000 zł. Tańsza jest wymiana uszkodzonej elektroniki czy odklejenie głowic od talerzy. Droższa jest wymiana silnika dysku, głowic czy odczytanie danych z samych talerzy magnetycznych, gdy wszystko inne jest zniszczone. Bardzo drogie jest odzyskiwanie danych z dysków SSD (ok. 6000 zł), bo wymusza to wymontowanie i odczytywanie zawartości wszystkich kości pamięci FLASH. Równie drogie jest ratowanie danych z uszkodzonych macierzy RAID (od 5000 w górę).

Taniej kosztuje odzyskiwanie danych z pamięci przenośnych. Za odczytanie uszkodzonej płyty DVD, karty pamięci czy pendrive'a zapłacisz poniżej tysiąca złotych. Oczywiście im mniejszy nośnik, tym taniej.

Bezpłatna analiza

Podane stawki dotyczą trybu standardowego. Wówczas na odzyskanie danych trzeba czekać kilka dni roboczych. Wszystkie firmy oferują także usługi ekspresowe, nocne, odzyskiwanie danych u klienta itp. Jednak podnosi to cenę usługi. Tryb ekspresowy, gry prace nad nośnikiem trwają non stop, może podnieść cenę usługi nawet o kilkaset procent.

Na szczęście, zanim zapłacisz za usługę, w większości wypadków możesz oddać dysk do bezpłatnej analizy. Dzięki niej dowiesz się, czy dane można odzyskać i ile to będzie kosztowało.

Ile kosztuje odzyskiwanie danych (średnia na podstawie cenników różnych firm)

Odzyskanie skasowanej partycji - 500 - 1500 zł

Odzyskanie danych z zepsutego pendrive'a 4 GB - ok. 700 zł

Odzyskanie skasowanych plików z karty pamięci 8 GB - ok. 200 zł

Odzyskanie danych z macierzy RAID - od 5000 zł

Nieczytelna płyta DVD - 150 - 400 zł

Odzyskanie skasowanego dokumentu MS Office - 50 - 300 zł

Odzyskanie danych z zepsutego dysku SSD - od 6000 zł

-----

Objawy mechanicznego uszkodzenia dysku twardego

Przemysław Krejza, dyrektor ds. badań i rozwoju Mediarecovery

Uszkodzenia mechaniczne dysków twardych często można rozpoznać po dźwiękach wydawanych przez dysk. Stukanie, pukanie oraz inne niesłyszane do tej pory dźwięki mogą sygnalizować, że dysk uległ uszkodzeniu. Objawy takie są nierzadko poprzedzone zatrzymaniami systemu, problemami z kopiowaniem plików, długim wykrywaniem dysku przez BIOS oraz złym statusem SMART. Najczęstsze usterki dysków to uszkodzenia głowic powstające przykładowo na skutek uderzenia głowic o powierzchnię talerza w wyniku wibracji podczas pracy.

Więcej informacji o odzyskiwaniu utraconych pilików i danych do znalezienia w najnowszym numerze PC Format 10/2011. Już w kioskach!

Częstym problemem jest uszkodzenie silnika powstałe na skutek uderzenia czy upadku dysku. Z kolei uszkodzenia układu sterowania spowodowane wyczerpaniem mechanicznym mogą prowadzić do usterek różnego rodzaju, z uszkodzeniem talerzy włącznie. Częste są również uszkodzenia elektroniki będące skutkiem przepięć. O ile w przypadku uszkodzeń logicznych można sobie wyobrazić domowe sposoby odzyskania danych, tak w przypadku uszkodzeń mechanicznych nie jest to możliwe.

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dane | dysk twardy | odzyskiwanie danych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje