I Ty zawirusujesz komórkę

Komórkowy wirus Cabir, traktowany początkowo z przymrużeniem oka, może stać się śmiertelnym zagrożeniem dla komórek platformy Symbian. Wszystko przez to, że jego kod został wpuszczony do sieci i stał się powszechnie dostępny. Teraz każdy może stworzyć mutację wirusa i "puścić ją w obieg". Pierwsze skutki już są. Pojawiły się nowe, groźne mutacje wirusa.

Eksperci z firmy F-Secure ostrzegają, że nowe warianty "komórkowego" wirusa Cabir mogą okazać się znacznie groźniejsze, niż oryginał. Cabir - wirus atakujący telefony komórkowe z systemem operacyjnym Symbian wykorzystujące komunikację Bluetooth - pojawił się latem. Cabir.H, Cabir.I oraz Cabir.J to "poprawione" warianty Cabira, które rozprzestrzeniają się z dużą szybkością.

Reklama

W odróżnieniu od wcześniejszych odsłon wirusa, liczba infekowanych "komórek" nie jest tu ograniczona do jednej na każdy start systemu. Dzięki temu jeden telefon może bardzo skutecznie zarażać wszystkie aparaty, jakie "widzi" przez interfejs Bluetooth.

32-letni Brazylijczyk, który umieścił w sieci kody Cabira.H i Cabira.I może się nie obawiać konsekwencji. Prawo w jego kraju nie przewiduje ścigania za tego typu przestępstwo, którego skutki mogą być nieobliczalne.

Graham Cluley z firmy Sophos przestrzega użytkowników komórek z Symbianem przed bezkrytycznym instalowaniem aplikacji z niepewnego źródła. Mogą one bowiem zawierać wirusa. Na razie nie ma "odtrutki" na wirusa. Specjaliści z Sophosa zalecają wylączenie w aparacie trybu "discoverable" co wprawdzie zmniejsza możliwości aparatu, ale zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownika.

Polscy użytkownicy komórek mogą na razie - w większości - spać spokojnie. Aparaty z Symbianem 60, które atakuje ten wirus ma ok. 17 procent polskich "komórkowców".

UZUPEŁNIENIE (31.12, 11.32): Ponieważ część Czytelników nie zetknęła się z pojęciem Symbian - oto jego definicja:

Symbian - system operacyjny opracowany dla telefonów komórkowych pozwalający zwiększyć funkcjonalność telefonu w zakresie komunikacji z innymi urządzeniami i z aplikacjami typu PIM (organizery, listy, przypominacze, itp.). Najpopularniejsze są dwie wersje Symbiana (40 i 60) - wirus atakuje tylko tę drugą. Listę telefonów z systemem Symbianem 60 znajdziesz tutaj. Oczywiście to, że telefon ma taki system nie oznacza, że automatycznie złapiesz wirusa (podobnie jak w internecie - stanie się tak tylko wtedy, gdy bezmyślnie będziesz odbierać wszelkie informacje, zwłaszcza z nieznanych źródeł).

Dowiedz się więcej na temat: skutki | firmy | wirus | Symbian

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje