HokieSpeed - superkomputer dla mas

Firma Virginia Tech stworzyła komercyjny superkomputer. HokieSpeed, bo tak brzmi jego nazwa, może śmiało rywalizować z najwydajniejszymi maszynami na świecie. Co znalazło się we wnętrzu potężnego blaszaka?

Amerykańscy inżynierowie zadebiutowali na arenie międzynarodowej w 2003 roku. Opracowany przez nich System X był w stanie wykonać do 455 miliardów operacji na sekundę. HokieSpeed jest od niego 22 razy szybszy i co szczególnie istotne - znacznie mniejszy. Dzięki swoim osiągom uplasował się na 96 miejscu w rankingu 500 najszybszych komputerów. Co ciekawe - znalazł się na 11 miejscu pod względem zużycia energii.

We wnętrzu amerykańskiego potwora znalazły się dwa sześciordzeniowe procesory Intel Xeon E5645 o taktowaniu 2,4 GHz oraz dwa 448-rdzeniowe procesory graficzne NVIDIA M2050/C2050. Podzespoły znalazły się na płycie głównej Supermicro 2026GT0TRF. Wszystko to zamknięto w 209 połączonych ze sobą komputerach. Znajdują się one na dwumetrowych, metalowych regalach. Dla porównania, wspomniany System X zajmował trzykrotnie więcej miejsca.

"HokieSpeed jest wszechstronnym instrumentem, którego każdy węzeł obliczeniowy składa się z energooszczędnych centralnych jednostek przetwarzających i wysokiej klasy procesorów graficznych", powiedział Wu Feng, profesor z Virginia Tech College of Computer Science Engineering oraz Wydziału Instalacji Elektrycznych i Techniki Komputerowej. "Nasz superkomputer pomoże pracownikom uczelni i studentom różnych dziedzin nauki w rozwiązywaniu problemów, które wcześniej były postrzegane jako trudne lub niemożliwe do rozwiązania", dodaje Wu Feng.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Komputer kwantowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy