Reklama

Granie w chmurze (cloud gaming) - rozmawiamy z ekspertami o przyszłości gier

Huawei

Czy takie usługi jak Stadia czy xCloud nie będą zbyt dużym obciążeniem dla sieci komórkowych? 

Reklama

Aleksander Jakubczak, dyrektor ds. rozwiązań 5G, Huawei Polska: - Analizując obciążenie sieci komórkowych nowej generacji zawsze należy brać pod uwagę kwestię skali. 5G dostarcza ogromną pojemność, którą ciężko będzie "zapchać", bo przecież nie każdy użytkownik sieci gra w tym samym momencie. Nie możemy również zapomnieć o aspekcie praktycznym: korzystanie z gogli VR poza domem czy mieszkaniem, np. na otwartej przestrzeni, nie stanie się powszechną praktyką. Siłą rzeczy większość użytkowników będzie korzystać z tych rozwiązań w domu, do którego będzie doprowadzona infrastruktura światłowodowa (lub inny rodzaj połączenia kablowego). Dlatego użytkownicy sieci 5G nie będą stanowić dużego odsetka wszystkich graczy (szacowałbym, że będzie ich kilka procent).

5G wydaje się kluczowe w przypadku usług cloud gamingu - czy sieć komórkowa następnej generacji na pewno poradzi sobie z grami w jakości 4K, w 60 klatkach na sekundę i w jakości HDR? 

- Biorąc pod uwagę możliwości sieci 5G,  gry w jakości 4K, w 60 klatkach na sekundę, z wykorzystaniem technologii HDR, powinny funkcjonować beż żadnych problemów. Wynika to z faktu połączenia technologii mobilnej i sieci światłowodowej. Dodatkowo jesteśmy już w stanie zdefiniować parametry QoS dla tego typu usług z gwarancją pasma (choć może się to wiązać z dodatkowymi kosztami dla konsumenta). Należy też zaznaczyć, że tak jak dziś sieć LTE zwiększa zasięg i pojemność podążając za konsumentem, to podobnie będzie z siecią 5G. Przy czym na większą skalę stosowana będzie technologia "small cell" 5G, dostarczająca zasięg wprost do użytkownika, co w praktyce pewnego dnia może oznaczać dedykowaną instalację small cell 5G w mieszkaniu użytkownika dla bezprzewodowego user experience, podłączony poprzez istniejący światłowód.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje