Reklama

Google lokalizuje użytkownika nawet przy wyłączonym module GPS

Jak odkryli dziennikarze z serwisu Quartz, Google nie przestaje lokalizować urządzeń z systemem Android po wyłączeniu usługi lokalizacji.

Reklama

Oto kolejny dowód na to, że prywatność przy użytkowaniu nowoczesnego smartfona do fikcja. Portal Quartz przeprowadził badanie, podczas którego sprawdził, ile informacji o lokalizacji zbiera Google, podczas gdy moduł GPS jest wyłączony. Okazuje się, że zaskakująco dużo. 

Reklama

Nie są to oczywiście dane uzyskane za pomocą GPS - jeśli użytkownik dezaktywuje moduł, nie jest on na szczęście uruchamiany bez jego wiedzy. Android pobiera jednak informacje o lokalizacji, która jest ustalana na podstawie położenia względem najbliższych nadajników GSM, a także modemów WiFi. Nie jest to tak dokładna metoda, jak GPS, jednak wystarczająca, aby Google uzyskało potrzebne dla swoich celów informacje. 

Jak sprawdzono, system regularnie przesyła na serwery dane o położeniu każdego urządzenia. Co więcej, okazuje się, że jest to zgodnie z regulaminem systemu Android, który każdy użytkownik zatwierdza podczas pierwszego uruchamiania systemu. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje